Početna strana > Hronika > Mitropolit Porfirije na parastosu žrtvama operacije "Oluja" u Sabornoj crkvi u Zagrebu: Slavljenje rata nije drugo do nastavak slavljenja zla
Hronika

Mitropolit Porfirije na parastosu žrtvama operacije "Oluja" u Sabornoj crkvi u Zagrebu: Slavljenje rata nije drugo do nastavak slavljenja zla

PDF Štampa El. pošta
utorak, 04. avgust 2020.

 ZAGREB - Slavljenje rata nije drugo do nastavak slavljenja zla, poručio je mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije, koji je danas u Zagrebu, u Sabornoj crkvi Preobraženja gospodnjeg, služio parastos žrtvama hrvatske vojno-policijske operacije "Oluja".

Pomenu su prisustvovali, između ostalih, potpredsednik Vlade Hrvatske Boris Milošević, predsednik Saveta Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac, predstavnici Ambasade Srbije i vernici.

Mitropolit je u obraćanju kazao da je svaki rat poraz i da zato slavljenje rata nije ništa drugo nego nastavak slavljenja zla.

Podsetio je da u ratu bilo koje vrste, da li između pojedinaca, naroda, nikada nema pobednika, već da su svi poraženi.

"Nema u ratu pobeda, i svaka ratna bitka je poraz, poraz ljudskosti, dostojanstva čovekova. Moleći se za braću i sestre postradale tokom ratnih operacija, koje se nazivaju Oluja, mi se molimo da Bog omekša srca svih ljudi, molimo se da nam da ne samo zezlju da imamo mir i da bude mira oko nas i u nama, nego i da se pokrenu sve naše snage i energija, da ljubavlju prema Bogu počne da se uspostavlja istinski i pravi mir, da se uspostavlja vreme kada ćemo, sećajući se sukoba i ratova, uvek u srcima, svih bez izuzetka, osećati tugu i stid zbog promašaja jer smo ustali čovek na čoveka", naglasio je on.

Ukazao je na reči apostola Pavla da u veri u Boga ne postoje zidovi podela i da je svaki čovek pred Bogom isti, da nosi pečat lika božijeg, nezavisno ko je i šta je, muškarac ili zena, crne, bele, žute boje kože, da li je neko koga ljudi slave ili potpuno beznačajan.

"Najveće zlo je kada čovek ustane na čoveka, a najveće u tom zlu opipljivo su ratovi", naglasio je vladika.

Rekao je da, kada se molimo za upokojene, onda budimo u sebi raspoloženje pokajanja, potrebu borbe protiv zla.

Mitropolit je kazao da se molitvom za postradale molimo i da svakog dana sve više u drugima prepoznajemo braću, što će sasvim sigurno rezultirati u uspostavljanju mira, radosti i ljubavi

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner