петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: Регионализација Србије за бољи живот
Хроника

Млађан Динкић: Регионализација Србије за бољи живот

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. октобар 2010.

Београд - Уједињени региони Србије траже промену Устава, којом би Србија требало да постане држава седам региона са три нивоа власти републичким, регионалним и локалним.

Лидер УРС-а Млађан Динкић оценио је да је садашњи систем “фелеричан” и да доводи до тога да богате општине постану још богатије, а сиромашне још сиромашније.

Децентрализација је суштински корак ка демократизацији друштва, сматрају политичари окупљени у Уједињеним регионима Србије.

Због тога они предлажу да се Србија подели у 7 региона: Војводина са седиштем у Новом Саду, Косово и Метохија са седиштем у Косовској Митровици, Шумадија и Поморавље са седиштем у Крагујевцу, Источна Србија са седиштем у Зајечару, Јужна Србија са седиштем у Нишу, Западна Србија са седиштем у Ужицу и регион Београда.

"Ми сматрамо да ће Србија много брже и демократичније да се развија, ако се одлуке односе из темеља државе, из општина, из региона, јер не можете кућу градити с крова или дневне собе, него морате кренути од темеља. Темељ Србије су људи који живе широм Србије у својим општинама“, каже Динкић.

Да би до тога дошло потребне су промене Устава, али и више закона који би регулисали ову област.

Према представљеној платформи, Устав би требало да успостави Веће региона са 35 чланова, као и смањење броја посланика у Скупштини Србије на 200, док би се новим законима, између осталог, регулисао прелазак на комбиновани изборни систем, какав већ постоји у Војводини, али и питање фискалне децентрализације и контроле.

“Спремни смо да учествујемо у свим јавним дебатама, разговараћемо са грађанима, јер ово се пре свега тиче грађана, а не странака, овде грађани добијају шансу да узму ствар у своје руке, сви се жале да судбина није у њиховим рукама. Ево ми дајемо шансу грађанима да узму судбину у своје руке”, рекао је лидер УРС.

Динкић је најавио да ће јавна расправа о нацрту платформе за регионализацију и децентрализацију Србије које су припремили ескперти Уједињених региона Србије бити вођена до пролећа.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер