петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: Учињен најважнији корак ка децентрализацији
Хроника

Млађан Динкић: Учињен најважнији корак ка децентрализацији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2011.

Лидер Уједињених региона Србије (УРС) Млађан Динкић изјавио је данас да усвојеним изменама Закона о финансирању локалних самоуправа добијају сви градови и општине у Србији и да је тај закон први и најважнији корак ка децентрализацији.

Према изменама Закона о финансирању локалне самоуправе које је Скупштина Србије данас усвојила, локалне самоуправе добијаће двоструко више прихода од пореза на зараде док ће највише средстава из трансфера солидарности припасти неразвијеним општинама.

"Закон омогућава да градови и општине буду самостални од републичке власти", рекао је Динкић новинарима у Скупштини Србије истичући да ће градови и општине имати могућности за зауставе одлазак младих из својих средина.

За закон, који су предложили Уједињени региони Србије, гласало је 108 посланика владајуће коалиције, од 127 колико их је било у сали. Представници странака опозиције нису присуствовали гласању.

"Сви који нису гласали суштински се плаше губљења моћи централне власти и јачање градова и општина", оценио је Динкић. Како је навео, јачање градова и општина одузима моћ "политичких врхова" у Београду, односно лидерима партија у Београду који се, како је оценио, плаше да губе на важности.

Општине и градови ће, према усвојеном законском решењу, уместо досадашњих 40 одсто, добијати 80 одсто средстава од пореза на зараде. Изузетак је Београд, који ће добијати 70 одсто од пореза на зараде.

Град Београд убудуће неће добијати трансфере из републичког буџета јер ће та средства у виду трансфера солидарности бити распоредјена другим градовима и општинама, а највише новца из трансфера солидарности добијаће најсиромашније локалне самоуправе по критеријумима које ће донети Влада Србије.

У Скупштини је у току нова ванредна седница на чијем је дневном реду ратификација пет међународних споразума и уговора, између осталих и два између Србије и Европске инвестиционе банке о гаранцији Фиат компакт аутомобили Србија.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер