Početna strana > Hronika > Mlađen Kovačević: Srbija u ovom trenutku u najdubljoj ekonomskoj krizi!
Hronika

Mlađen Kovačević: Srbija u ovom trenutku u najdubljoj ekonomskoj krizi!

PDF Štampa El. pošta
utorak, 03. avgust 2010.

Beograd - Najsiromašniji smo u Evropi! Srbi primaju najnižu prosečnu platu u Evropi od 320 evra. Manja je čak i od socijalne pomoći u evropskim zemljama

Sa platom od 320 evra izjednačili smo se s Albanijom, koja je konstantno na dnu evropske liste, ali i Albanci žive bolje jer su u njihovoj zemlji cene niže za 40 odsto. Veću platu od maja primaju i Makedonci, koji su decenijama imali ubedljivo najniža primanja na Starom kontinentu. Naime, prosečna neto plata u Makedoniji iznosi 338 evra, što je za 18 evra više od prosečne srpske plate.

Ekonomisti, baš kao ni većina sugrađana, nisu iznenađeni ovakvom situacijom, ali postavlja se pitanje: Dokle više?

- Sa prosečnom platom koja je u junu iznosila oko 34.000 dinara i prodajnim kursom evra koji je juče bio 109, za najneophodnije potrepštine treba prosečno izdvojiti 1,20 prosečnih plata, što predstavlja najgore ekonomsko stanje naših građana od 2001. godine - kaže profesor ekonomije Mlađen Kovačević.

Kovačević naglašava da je realna vrednost evra u ovom trenutku 130 dinara, što automatski smanjuje vrednost i ovako niske plate.

- Dinar je precenjen, a kako nema novih investicija, ali ni narudžbi koje bi podigle zaposlenost i dovele do veće zarade, slobodno mogu reći da je Srbija u ovom trenutku u najdubljoj ekonomskoj krizi! - surovo je realan Kovačević.

Prema njegovom mišljenju, eventualno povećanje plata može se očekivati tek za tri godine.

- Prošle godine nas je po konkurentnosti privrede na svetskom nivou za tri mesta prestigla čak i Makedonija, tako da je sasvim logično da su sada njihove plate veće od naših - ističe Kovačević.

U Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije kažu da dve prosečne srpske plate nisu dovoljne za normalan život.

- Plata kod nas nije plata, već socijalna pomoć! Prema podacima Crvenog krsta, socijalna pomoć u razvijenim evropskim zemljama iznosi oko 500 evra - kaže za Kurir predsednik ove organizacije Goran Papović. On ističe da bi svaki građanin Srbije dnevno trebalo da troši u proseku 2.000 dinara.

Autor: Katarina Martić

(Kurir)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner