уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ: Велики мањак у државној каси Србије не оправдава повећање зарада
Хроника

ММФ: Велики мањак у државној каси Србије не оправдава повећање зарада

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. август 2010.

Стални представник ММФ у Београду Богдан Лисоволик изјавио је да је мањак у државној каси Србије већ велики и да за сада ММФ у Србији не види такав раст привреде који може оправдати „разумно и скромно повећање плата и пензија, које се може оправдати већом продуктивношћу и економским растом”.

„Генерално није лоша идеја за разумно и скромно повећање плата и пензија, које се може оправдати већом продуктивношћу и економским растом”, рекао је Лисоволик у разговору за Б92, указујући да за сада ММФ у Србији не види такав раст привреде. Лисоволик је рекао да би био опрезан са изјавом да је Србија изашла из кризе.„Већ смо видели извесно побољшање, али смо такође видели да је ово побољшање на сезонском нивоу практично утихнуло”, рекао је он и навео као пример повећања извоза, који је и даље „генерално мали”.

„Тако да за ову годину остајемо при ставу да ће раст привреде износити 1,5 одсто. Али то за Србију није довољно, потребно је најмање три процента”, указао је Лисоволик. Главно средиште разговора ММФ и Владе Србије биће закон о фискалној одговорности, најавио је он , „што ће по нашем мишљењу под условом да се добро примени, омогућити Србији да фукционише добро и без помоћи ММФ”.
 
„Ми желимо да Влада Србије пристане на независну процену, коју може урадити на пример нека агенција, о томе колико ће стварно коштати програми владе”, рекао је Лисоволик, упозоравајући да је немогуће само трошити више, јер се увек се „морају наћи стредства којима ће се та потрошњу финансирати”.

„Ако су Србији потребни већи јавни расходи, то би требало да буде у инвестиције, а не у текуће расходе”, напоменуо је стални представник ММФ у Србији.
Лисоволик је рекао да за сада ММФ није у могућности да изнесе чврст став о субвенционисаним кредитима.

„Како се Србија буде опорављала смањиваће се и потреба за државним субвенцијама”, истакао је Лисоволик и најавио разговоре са Владом о „временском оквиру за укидање државних субвенција”.

(ФоНет)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер