петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Монд: Спорни председник Косова
Хроника

Монд: Спорни председник Косова

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. фебруар 2011.

Француски лист "Монд" оцењује да је "биланс последњих месеци катастрофалан за Косово". Пацоли је био осумњичен за корупцију у Русији, а његов штићеник Гадафи, шеф је режима који је озбиљно уздрман.

У тескту који се бави избором Беџета Пацолија на место председника Косова и стањем на Косову после извештаја Дика Мартија, париски дневник Мондоцењује да је "биланс последњих месеци катастрофалан за Косово".

У тексту под насловом "Спорни председник ослабљеног Косова", Монд указује на то да је новоизабрани председник Косова Беџет Пацоли "осумњичен за корупцију у Русији" и да је "један од његових крупних штићеника последњих година био пуковник Гадафи, шеф сад већ озбиљно уздрманог либијског режима".

У извештају се наводи и да се "посматрачи питају око тога да ли је одржив двојац који ће чинити председник и премијер, утолико пре што је Хашим Тачи на међународној позорници ослабљен откако је у извештају Дика Мартија, усвојеном у Савету Европе, доведен у везу с могућом трговином органима".

Истичући да "Београд тражи међународну истрагу, под окриљем УН", париски дневник наводи мишљење стручњака Верене Клаус да су "засад то само наводи, али је оно како се на то гледа у европским престоницама јасно".

"Европске престонице оклевају да подрже Тачија. Тренутак је поражавајући, а коначно би требало да се покрене дијалог са Србијом, у којем ће кредибилитет играти кључну улогу", преноси Монд оцену Клаусове.

Тачи приморан на уступке

Дневник додаје и да је Пацоли тек у трећем кругу у парламенту изабран за председника, упркос бојкоту опозиције, док је "ослабљени Тачи, под снажним европским притиском, а са циљем да се Приштина извуче из политичке парализе, морао да прихвати уступке".

Зато је, према писању дневника, морао Пацолију да да место председника, а Пацолијевој малој странци три министарска места у влади. 

Монд наводи и речи "једног европског званичника у Приштини да би без тог договора настао истински проблем и морало би се ићи на нове изборе, мада за такво решење није било никаквог одушевљења".

"Ова тешко ишчупана нагодбна је изазвала велику затегнутост и у премијеровој Демократској партији Косова", додаје се у извештају. 

Монд пише да је то као "најгоре могуће решење оценио други човек ДПК Фатмир Љимај, министар транспорта и комуникација, против кога је истрагу покренула европска мисија Еулекс, која би требало да оснажи владавину права на Косову".

Париски лист закључује да су "последњи месеци били катастрофални за Косово, јер је на децембарске изборе пала љага тешких превара, и то на очи Европљана који су то тешко примили, дијалог са Србијом касни, а косовски руководиоци су тешко доведени у питање запаљивим Мартијевим извештајем о могућој трговини људским органима".

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер