Početna strana > Hronika > Morton Abramovic: Nema više razgovora o statusu Kosova
Hronika

Morton Abramovic: Nema više razgovora o statusu Kosova

PDF Štampa El. pošta
sreda, 25. avgust 2010.

Jedino rešenje koje može da donese „novi dan” na Balkanu jeste da Srbija uvaži novu realnost – da je Kosovo nezavisna država. Od toga zavisi i njeno sopstveno napredovanje, smatra Morton Abramovic, poznati američki diplomata, koji je danas viši saradnik u vašingtonskoj „Senčeri fondaciji” i cenjeni ekspert za Balkan i Aziju. U telefonskom intervjuu za „Politiku” on kaže i da razume unutrašnje političke teškoće koje Srbija ima da promeni svoju poziciju, ali naglašava da je „prihvatanje nove situacije” u njenom najboljem interesu

Kako vi vidite sadašnju situaciju u zapletu između Srbije i Kosova posle saopštenog mišljenja MSP-a? Srbija poziva na dijalog „o svim otvorenim pitanjima”, što podrazumeva i ono o statusu. Ima li realnih izgleda da se to dogodi?

Mislim da pitanje statusa ne može više da bude predmet razgovora. Srbija može da misli da je to još otvoreno pitanje, ali po mom mišljenju to je rešeno. Jedino ne znam da li je Srbija politički pripremljena da to uvaži. Mislim da je Beograd malo ohrabren što nije došlo do novih priznanja posle onoga što je saopštio MSP, ali to u suštini ne menja situaciju. Ima inače mnogo drugih malih i krupnih pitanja za dijalog Beograda i Prištine, od legitimne zabrinutosti za položaj Srba, do bezbednosti verskih mesta, ali koliko vidim, Srbija još za to nije spremna...

Očigledno je ovih dana da se priprema velika diplomatska bitka u Generalnoj skupštini UN oko Kosova. Srbija je predložila sopstvenu rezoluciju, a prema nekim nagoveštajima, SAD nameravaju da joj se energično suprotstave.

Znam da je Srbija predložila sopstvenu rezoluciju, ali kao što znate, svet više voli dijalog. Kad je o Kosovu reč, produktivnog dijaloga neće biti sve dok Srbija ne bude spremna da donese neke osnovne odluke. Mislim da SAD neće predlagati neku svoju rezoluciju. Stav zvaničnog Vašingtona je inače da neki dijalog o statusu ne bi doneo nikakav rezultat.

Šta mislite o pozivima Srbije da se postigne „kompromisno rešenje”, koje ima različite interpretacije: od podele Kosova, autonomije za Srbe na njegovom severu, do ideje o razmeni teritorija.

Sve je to pominjano i bilo predmet diskusija – i odbačeno. Ja međutim verujem da plodni razgovori o važnim pitanjima mogu da se vode samo onda kad Srbija bude spremna da prihvati realnost nezavisnog Kosova i tome prilagodi svoju politiku. Treba imati u vidu i da Kosovo nema nikakvih motiva da učestvuje u razgovorima koji bi za temu imali status, a mali su izgledi da neke važne zemlje Prištinu na to ohrabruju, uprkos tome što je svet u celini, pa na neki način i EU, podeljen u vezi sa tim pitanjem.

Kad se sve to uzme u obzir, kako vi vidite ono krajnje rešenje koje bi rešilo ovaj težak problem na Balkanu. Rešenje koje bi i Beograd i Prištinu učinilo podjednako zadovoljnim ili nezadovoljnim.

Mislim da je najteže učiniti zadovoljnom Srbiju, ako nije spremna da prizna nezavisno Kosovo. Inače mislim da treba dosta razgovarati da bi se stvorila ona nova, poželjna situacija na Balkanu. Srbija međutim još nije spremna da promeni svoju poziciju, iz političkih razloga na domaćoj sceni. Sve dok se to ne dogodi, neće biti ni ozbiljnih razgovora o drugim važnim pitanjima, kao što su vize, carine... Za sve je potreban onaj glavni sporazum – da Beograd uvaži da je Kosovo nova država.

Kako međutim ocenjujete činjenicu da uprkos mišljenju Međunarodnog suda nema promena u broju zemalja koje su priznale Kosovo?

Mislim da to nije dobro, čini mi se da vlada Kosova i njeni saveznici nisu uložili dovoljno napora da u tom pogledu situaciju preokrenu. Smatram da će se to ipak preokrenuti i da će neizbežno uticati i na politiku Srbije.

Kako ovaj zaplet utiče na proces integracije Srbije u EU?

Srbija mora da uvaži da su se neke činjenice promenile i da je neophodno da krene napred. To je veoma teško i ja to znam i razumem. Ali na svom putu u EU Srbija mora da obnovi svoju poziciju važne zemlje u regionu, a to neće moći ako i dalje bude zatvarala oči pred realnostima.

Znači li to da je samo na Srbiji da promeni svoju poziciju, dok su sve ostale nepromenljive?

To je moj pogled na stvari, i to sam iznosio poslednjih nekoliko godina. To ne znači da ja ne uvažavam političke teškoće koje u celom ovom pitanju ima Srbija, ali duboko sam uveren da je njen suštinski interes da prihvati novu situaciju.

Šta možete da kažete o glasinama da ćete biti savetnik ili da će vas na neki drugi način angažovati vlada Kosova u pregovorima sa Srbijom?

Ne verujte svemu što se priča. Niko o tako nečem nije razgovarao sa mnom, a verujte mi, ja im nisam potreban. Kosovo to može da radi i bez ove vrste pomoći.

(Politika)