Početna strana > Hronika > Moskva: Ruski zenitno-raketni sistemi S-300 faktor stabilnosti u regionu
Hronika

Moskva: Ruski zenitno-raketni sistemi S-300 faktor stabilnosti u regionu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 12. avgust 2010.

Nebo Abhazije od sada čuvaju ruski zenitno-raketni kompleksi S-300, izjavio je glavni komandant vojno-vazdušnih snaga Rusije Aleksandar Zelin. On je rekao da sistem dalekog dometa dopunjuje sredstva protiv-vazdušne odbrane  i rešava zadatke odbrane teritorija Abhazije i Južne Osetije. Kao je rekao Zelin, ruski sistemi PVO u dve zakavkaske republike će „uništavati bilo koje letelice bilo koje namene, koje budu narušile vazdušno prostranstvo čuvanih teritorija".

U Suhumiju su pozdravili postavljanje ruskih sistema PVO na teritoriji Abhazije. Sve je  to u okviru bilateralnog sporazuma o saradnji, zaključenog još u septembru 2009. godine. Radi se o tome da i dalje postoji opasnost od agresije Gruzije. I normalno je da Suhumi pokušava da pojača svoju bezbednost. Osim toga, rakete S-300 na samo nekoliko desetina kilometara od ruskih granica štite nebo iznad Sočija, u kojem će se 2014. godine održati Olimpijske igre. I na kraju, na teritoriji Abhazije prema istom bilateralnom sporazumu, nalaze se ruske vojne baze, za čiju će se bezbednost takođe brinuti zenitno-raketni kompleksi.

Tbilisi reaguje kako se moglo i predvideti. Državni ministar Gruzije za pitanja reintegracije Timur Jakobašvili je izjavio da S-300 narušavaju ravnotežu u evropskom regionu, stvaraju napetost i nestabilnost, i zbog nekih razloga dodao da su kompleksi usmereni protiv NATO-a i SAD i njihovih protivraketnih kompleksa u Istočnoj Evropi.

To je nekorektno poređenje, smatra vojni posmatrač Ivan Konovalov:

Kako je moguće uporediti postavljanje sredstava PVO i planirano u svoje vreme podizanje trećeg pozicionog reona američke protiv-raketne odbrane? To su skroz različite stvari. Kompleksi S-300 koji se sad nalaze u Abhaziji radiće u taktičkom dijapazonu. I mi vrlo dobro znamo ko je potencijalni protivnik, ko je potencijalni cilj tog kompleksa posle događaja 2008. godine.

Tako se može objasniti i prilično mirna reakcija na izjavu glavnog komandanta VVS Rusije od strane drugih zemalja. Predstavnik Državnog departmana SAD Filip Krouli je rekao, da Vašington zna za postavljanje raketa S-300 u Abhaziji od 2008. godine. „Sama situacija nije neki novi događaj. Takvi su sistemi postavljeni još pre nekog vremena", - rekao je Krouli.

Zvanična izjava o postavljanju kompleksa S-300 u Abhaziji je namenjena pre svega  za gruzinske „jastrebove", smatraju eksperti. Gruzija već drugu godinu odbija da potpiše dokument o neprimeni sile, odbija da se pravno obaveže da neće ponoviti ratne akcije na Kavkazu. Postavljanje kompleksa S-300 u tim uslovima ima za cilj da garantuje mir i da postane faktor održavanja stabilnosti u regionu. Čini se da to shvataju mnogi evropski i američki političari.

(Glas Rusije)