Хроника

Москва: Руски зенитно-ракетни системи С-300 фактор стабилности у региону

Штампа
четвртак, 12. август 2010.

Небо Абхазије од сада чувају руски зенитно-ракетни комплекси С-300, изјавио је главни командант војно-ваздушних снага Русије Александар Зелин. Он је рекао да систем далеког домета допуњује средства против-ваздушне одбране  и решава задатке одбране територија Абхазије и Јужне Осетије. Као је рекао Зелин, руски системи ПВО у две закавкаске републике ће „уништавати било које летелице било које намене, које буду нарушиле ваздушно пространство чуваних територија".

У Сухумију су поздравили постављање руских система ПВО на територији Абхазије. Све је  то у оквиру билатералног споразума о сарадњи, закљученог још у септембру 2009. године. Ради се о томе да и даље постоји опасност од агресије Грузије. И нормално је да Сухуми покушава да појача своју безбедност. Осим тога, ракете С-300 на само неколико десетина километара од руских граница штите небо изнад Сочија, у којем ће се 2014. године одржати Олимпијске игре. И на крају, на територији Абхазије према истом билатералном споразуму, налазе се руске војне базе, за чију ће се безбедност такође бринути зенитно-ракетни комплекси.

Тбилиси реагује како се могло и предвидети. Државни министар Грузије за питања реинтеграције Тимур Јакобашвили је изјавио да С-300 нарушавају равнотежу у европском региону, стварају напетост и нестабилност, и због неких разлога додао да су комплекси усмерени против НАТО-а и САД и њихових противракетних комплекса у Источној Европи.

То је некоректно поређење, сматра војни посматрач Иван Коновалов:

Како је могуће упоредити постављање средстава ПВО и планирано у своје време подизање трећег позиционог реона америчке против-ракетне одбране? То су скроз различите ствари. Комплекси С-300 који се сад налазе у Абхазији радиће у тактичком дијапазону. И ми врло добро знамо ко је потенцијални противник, ко је потенцијални циљ тог комплекса после догађаја 2008. године.

Тако се може објаснити и прилично мирна реакција на изјаву главног команданта ВВС Русије од стране других земаља. Представник Државног департмана САД Филип Кроули је рекао, да Вашингтон зна за постављање ракета С-300 у Абхазији од 2008. године. „Сама ситуација није неки нови догађај. Такви су системи постављени још пре неког времена", - рекао је Кроули.

Званична изјава о постављању комплекса С-300 у Абхазији је намењена пре свега  за грузинске „јастребове", сматрају експерти. Грузија већ другу годину одбија да потпише документ о непримени силе, одбија да се правно обавеже да неће поновити ратне акције на Кавказу. Постављање комплекса С-300 у тим условима има за циљ да гарантује мир и да постане фактор одржавања стабилности у региону. Чини се да то схватају многи европски и амерички политичари.

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]