уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Москва: Шефови дипломатија Јерменије и Азербејџана данас на одвојеним консултацијама са Лавровом
Хроника

Москва: Шефови дипломатија Јерменије и Азербејџана данас на одвојеним консултацијама са Лавровом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. октобар 2020.

Министри спољних послова Јерменије и Азербејџана бораве у среду у посети Русији, где ће имати одвојене дипломатске консултације са Москвом о сукобу у Нагорно-Карабаху, након неуспеха два узастопна примирја.

Портпарол шефа јерменске дипломатије рекао је да ће се министар Зохраб Мнатсаканијан састати са руским колегом Сергејем Лавровом, како би разговарао о "спровођењу споразума о прекиду ватре".

Азербејџанско министарство спољних послова је саопштило да ц́е министар Џејхун Бајрамов такође у среду боравити у Москви, ради "консултација са руском страном".

За сада није најављен заједнички састанак. Претходни, 9. октобра, довео је до споразума о хуманитарном примирју, који је ступио на снагу наредног дана, али је остао мртво слово на папиру. Друго примирје, недељу дана касније, такође није успело.

Русија је упутила више пута позив на прекид ватре од наставка сукоба 27. септембра у Нагорно-Карабаху, региону са вец́инским јерменским становништвом, који се отцепио од Азербејџана.

Оцењујући наставак сукоба "неприхватљивим", Лавров је у понедељак изјавио да Русија, Азербејџан и Јерменија раде на "предстојец́ем" успостављању механизма контроле прекида ватре.

Раније су најављени за петак у Вашингтону одвојени састанци шефова дипломатије Јерменије и Азербејџана са америчким колегом Мајком Помпеом.

Русија, САД и Француска су посредници за сукоб у Карабаху у оквиру Групе Минск, под окриљем ОЕБС.

Према делимичним извештајима, у новим сукобима је погинуло више од 800 особа, укључујуц́и око 100 цивила. Међутим, обе стране тврде да су убиле хиљаде непријатеља.

(Бета, Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер