петак, 19. април 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Мундијал у Катару: Фудбалери Гане победили су Јужну Кореју са 3:2, Бразил победио Швајцарску 1:0, Португалија савладала Уругвај са 2:0

понедељак, 28. новембар 2022.

Репрезентација Португалије савладала је Уругвај са 2:0 (0:0) у мечу другог кола Групе Х. Португалци су овом победо обезбедили пласман у нокаут фазу такмичења.

Португалија је желела освету за пораз у осмини финала прошлог светског првенстава и успела је у својој намери, истом мером. Не баш сјајна фудбалска представа, поготово у првом делу игре. Ипак, у другом делу игре нису изостали голови, оба у мрежи Уругваја. Португалци су били таман толико бољи колико им је било потребно да савладају одлични Уругвај и отежају му пут до осмине финала.

Незанимљива фудбалска представа у првом полувремену. Играло се углавном између два казнена простора са доста фаулова на средини терена чиме се сецкала игра. Португалија је више нападала, стварала шансе, али без успеха.

С друге стране Уругвај се углавном бранио. Ипак најбољу прилику, ако не и једину праву, имао је Уругвај након соло продора Бентакура који се правим слаломом прошетао кроз одбрану ривала, изашао је сам испред голмана Косте који је у ситуацији један на један изашао као победник.

До краја полувремена још неколико полушанси, али није било промене резултата.

Бољу игру у другом полувремену Португалија је материјализовала у 54. минуту. Акција је ишла по левој страни Фернанденс је центрирао и пронашао Роналда који се одлично извукао и главом савладао гомана Рочета.

Након примљеног гола Уругвај је преузео иницијативо. Прешао је у напад по сваку цену. Ређале су се прилике пред голом ривала. Португалци су претили из контранапада, кад год им се указала прилика.

Недуго затим Португалци су успели да се ослободе притиска, а игра се распламала. Велика борба за сваки педаљ терена, пуно трчања и пасова, створено је доста прилика пред оба гола, али без реализације.

Најбољу прилику за Уругвај у другом делу игре имао је Макси Гомез у 75. минуту. Сјајним ударцем са око 17-18 метра погодио је стативу гола Косте.

У финишу сусрета досуђен је пенал за Португалију након асистенције ВАР-а. Хименез је играо руком у шеснаестерцу. Сугуран са "креча" био је Фернандес, играо се други минут надокнаде.

До каја сусрета бележимо још два покушаја Бруна Фернандеса. Први је голман Рочета успео да одбрани. Други пут Бруно је погодио стативу.

Крај меча. Португалија - Уругвај 2:0

90+2` ГОООЛ! Португалија води са 2:0

Сигуран извођач најстроже казне био је Бруно Фернандес.

90` Пенал за Поетугалију

Хименез је играо руком у казненом простору, а након асистенције ВАР-а судија је показао на белу тачку.

79` Нова прилика за Уругвај

Правовремено утрчавање Араскаете, који је прихватио сјајан пас и опалио по лопти али је голман Португалије успео да заустави његов покушај.

77` Шанса за Суареза

Набачена лопта после прекида са леве стране. Одлично је реаговао Суарез, али је био за мало непрецизан.

75` Затресла се статива гола Португалије

Макси Гомез је опалио са око 18 метара, али је погодио стативу.

66` Иницијатива Уругваја

Након примљеног гола Уругвај је све катре бацио на напад. Ређају се прилике пред голом Косте. За сада одбрана Португалије успева да одоли налетима противника.

60` Покушај Уругваја са дистанце

Нуњез је опалио са око 25 метара, али је голман Португалије био на месту.

54` ГОООЛ! Португалија води са 1:0

Бруно је сјајно центрирао са леве стране, Роналдо се одлично извукао и главом послао лопту у мрежу.

52` Прилика за Португалију

Роналдо је упослио Жоао Силву који се нашао у казненом простору, шутирао али је лопта затресла спољни део мреже.

46` Почело је друго полувреме

Полувреме, Португалија - Уругвај 0:0

32` Набоља прилика на мечу за Уругвај

Прави слалом Бентакура улетео је у казнени простори ушао у један на један са голманом Костом, који је изашао као победник.

31` Португалија наставља са нападима

Португалци на све начине покушавају да пробију бедем испред гола Уругваја. Створили су још неколико шанси, али без оних из категорије стопостотних.

20` Португалија све опаснија

Португалија је све ћешће пред голом ривала. Створено је неколико прилика, али за сада је одбрана Уругваја на висини задатка.

10` Почетно одмеравање снага

Обе екипе наметнуле жестог темпо од самог почетка меча. Португалци имају нешто више од игре. Ипак без правих прилика на обе стране.

Почео је меч ...

Састави тимова:

Португалија: Коста, Кансело, Дијас, Пепе, Мендес, Силва, Невес, Карваљо, Фернандес, Роналдо, Феликс

Уругвај: Рочет, Хименез, Годин, Коатез, Оливера, Бентакур, Весино, Валверде, Варела, Кавани, Нуњез

Бразилци у другом полувремену срушили бедем Швајцарске

Друга победа Бразила на Светском првенству у Катару, савладана је Швајцарска са 1:0 (0:0) голом Каземира за максималних шест бодова у досадашњем току групне фазе.

Прво полувреме прошло је мирно, без великих шанси на обе стране. Швајцарци су се уздали у опробан дефанзивни систем. Тај зид је пукао у другом полувремену.

Винисијус је постигао гол у 64. минуту из контранапада, али је поништен због офсајда Ришарлисона у зачетку акције, који је био на потпуно другој страни терена.

Наставили су се напади фаворита и у 83. минуту је Каземиро постигао гол, крунишући лепу тимску акцију на левој страни казенног простора.

Стање у Групи Г је такво да Бразил има максималних шест бодова, Швајцарска три, Србија и Камерун по један бод.

Дуели трећег кола Бразил-Камерун и Србија-Швајцарска играју се 2. децембра од 20 часова.

Крај меча: Бразил-Швајцарска 1:0

90+4' Велика шанса Бразила, Винисијус поново неуспешан пред голом Зомера

86' Последња измена Титеа, реагује и тренер Мурат Јакин

Тељеш мења Алеса Сандра у Бразилу.

Фрај мења Видмера у селекцији Швајцарске.

83' ГОЛ! Каземиро за 1:0 Бразила!

Лепа акција на левој страни казненог простора. Каземиро се убацује и асистенцију Родрига претвара у гол.

76' Промене у саставу и код Швајцарске

Ебишер и Сеферовић уместо Емболоа и Соа.

73' Нове измене у Бразилу, селектор Тите има још једну у "џепу"

Тите уводи Габријела Жесуса и Ентонија уместо Ришарлисона и Рафиње.

66' Поништен гол због офсајда, остаје 0:0!

Ришарлисон је био испред линије испред одбране, иако је био на потпуно другој страни терена од Винисијуса. ВАР је консултован и досуђен је офсајд.

64' ГОЛ! Винисијус доводи Бразил у предност 1:0

58' Нове измене на обе стране:

Код Швајцарске улази Фернандеш уместо Варгаса, Стефен је измена Ридеру.

На другој страни Бруно Гимараеш мења Фреда.

51' Фабијан Ридер чини фаул за жути картон

Груб дуел и рушење Родрига, судија реаговао жутим картоном.

Почетак другог полувремена

Измена у Бразилу: Родриго уместо Пакете.

Крај првог полувремена - 0:0

31' Бразилци поново конкретни

Јак шут Рафиње ван казненог простора, право у Зомера.

27' Прва озбиљна шанса на мечу за Бразил

Рафиња шаље центаршут са десне стране на другу стативу за потпуно усамљеног Винисијуса који у паду лоше захвата лопту, Зомер брани. Навијачи Бразила су већ видели гол у мрежи.

Занимљиво је и на трибинама стадиона "974"

Бразилски навијачи развили су жуто-зелени дрес,  "шеталицу" по трибинама.

11' Траје почетно опипавање снага, без иницијативе неке од екипа

Утакмица је почела!

Састав Швајцарске (4-3-3):

Зомер - Видмер, Аканџи, Елведи, Родригез - Соу, Џака, Фројлер - Ридер, Емболо, Варгас.

Састав Бразила (4-2-3-1):

Алисон - Милитао, Маркињос, Тијаго Силва, Алекс Сандро - Фред, Каземиро - Рафиња, Пакета, Винисијус - Ришарлисон.

Двобој Чоа и Кудуса, Гана преживела нападе Корејаца и однела три бода

Фудбалери Гане победили су Јужну Кореју 3:2 у другој утакмици деветог дана Светског првенства у Катару.

Репрезентације Јужне Кореје и Гане одиграле су једну од најбољих и најузбудљивијих утакмица у досадашњем току Светскиг првенства, а Гана је на крају славила резултатом 3:2 и уписала прва три бода у Катару.

Кореја је била боља на почетку утакмице - држали су Корејци лопту у свом поседу и покушавали великим бројем кратких додавања да дођу до гола, али далеко су били од конкретне прилике јер се Гана дисциплиновано бранила и вребала прилику да одговори из контранапада.

Имала је Кореја иницијативу на терену, али нису успели да се одбране од добрих центаршутева и скок-игре репрезентативаца Гане - два пута су се "црне звезде" боље снашле у казненом простору.

Прво је у 24. минуту Ају извео слободан ударац са левог бока, а Саису је постигао погодак након одбитка и гужве пред голом - повела је Гана 1:0 из првог ударца у оквир.

Десет минута касније Кудус је удвостручио предност Гане - нападач Ајакса је искористио добар центаршут Ајуа са левог бока и послао лопту главом у мрежу ривала.

Отишла је Гана са два гола предности на одмор, али нису се предали фудбалери Јужне Кореје. Забележили су тек у 53. минуту први шут у оквир гола, када је Чо покушао главом, а голман Зики био сигуран, али наставили су да нападају.

Узвратили су Гани њиховим оружјем из првог дела игре - добрим центаршутевима које је Чо два пута претворио у поготке.

У 58. минуту одлично је центрирао Ли са леве стране, тек што је ушао у игру, а Чо се нашао на правом месту да лопту смести у мрежу. Само два минута касније исти играч доноси изједначење Јужној Кореји - невероватно је скочио преко свог чувара и главом закуцао лопту у мрежу.

Осокољени су били фудбалери из Јужне Кореје, али шокирао их је Кудус својим другим голом у 68. минуту. Менса је одлично пробио по левој страни и добро центрирао по земљи, Вилијамс је покушао да шутне, али је само закачио лопту, која је стигла до прецизног Кудуса.

Уследила је серија веома опасних и честих напада Јужне Кореје, од којих је најопаснији био ударац Канг Ин Лија из слободног ударца. Покушавали су и Чо и Ли више пута, али успела је Гана да сачува предност до краја меча пошто је голман Ати Зиги поштено одрадио свој део посла.

КРАЈ - Јужна Кореја - Гана 2:3

68' ГООЛ - поново води Гана (3:2)

Поново води Гана, Кудус је постигао свој други гол на утакмици након лепе акције по левој страни терена - Менса је одлично пробио и добро центрирао по земљи, Вилијамс је покушао да шутне, али је само закачио лопту која је стигла до прецизног Кудуса.

61' ГООЛ - још једном погађа Чо за 2:2

За само два и по минута Чо доноси изједначење Јужној Кореји - невероватно је скочио преко свог чувара и главом закуцао лопту у гол.

58' ГООЛ - Кореја смањује заостатак (1:2)

Одлично је центрирао Ли са леве стране, тек што је ушао у игру, а Чо се нашао на правом месту да лопту смести у мрежу.

53' Прети Кореја

Први шут у оквир гола фудбалера Јужне Кореје - Чо је покушао главом, међутим Зики је био сигуран.

Почело је друго полувреме...

Крај првог полувремена - 2:0 води Гана

Јужна Кореја је добро отворила сусрет, имала иницијативу на терену и већи посед лопте, али нису успели да се одбране од добрих центаршутева и скок-игре репрезентативаца Гане - два пута су се "црне звезде" боље снашле у казненом простору и воде 2:0 након првог полувремена.

34' ГООЛ - 2:0 за Гану

Репрезентација Гане је преко Кудуса удвостручила предност - нападач Ајакса је искористио добар центаршут Ајуа са левог бока и послао лопту главом у мрежу ривала.

24' ГООЛ - води Гана 1:0

Води Гана након првог ударца у оквир гола - Ају је извео слободан ударац са левог бока, а Саису постигао гол након одбитка и гужве у казненом простору.

20' Без голова, лопта у ногама Корејаца

Јужна Кореја од почетка меча држи лопту у свом поседу и покушава великим бројем кратких додавања да дође до гола, али далеко су од конкретне прилике јер се Гана дисциплиновано брани и вреба прилику да одговори контранападом.

Почела је утакмица...

Јужна Кореја: Ким Сеунгју, Ким Ђинсу, Ким Јонг Гвон, Ким Мин Џе, Ким Мун Хван, Јунг, Хванг, Квон, Јеонг, Сон, Чо

Гана: Ати Зиги, Лампти, Амарти, Салису, Менса, Абдул Самед, Парти, Кудус, Џ. Ају, Вилијамс, А. Ају

Судија: Ентони Тејлор (Енглеска)

Утакмица на "Образовном градском стадиону"

"Education city stadium" илити "Образовни градски стадион" налази се у Ел Рајану и садржи 45.350 седећих места.

Округ, али и град носе исто име - Ел Рајан, центар града је удаљен 15 километара југоисточно од Дохе. Ал Рајан и његова предграђа, према званичним подацима Катара, чине највећи насељени центар у Катару изван престонице.

На овом стадиону биће одиграно шест утакмица групне фазе, једна у осминифинала и последња у четвртфиналну.

Гана без бодова, Јужна Кореја има један

Јужна Кореја после одиграног првог кола у Групи Х има један освојен бод, пошто је са Уругвајем играла без голова (0:0), док је Гана без бодова након пораза од Португалије (2:3).

Камерун и Србија поделили бодове, данас још три утакмице

У првом мечу деветог дана Мундијала у Катару Камерун и Србија су, у оквиру Групе Г, одиграли нерешено 3:3, а на програму су данас још три утакмице: