Početna strana > Hronika > Mundijal u Kataru: Hrvatska i Belgija odigrale su nerešeno 0:0, Hrvati obezbedili plasman u osmini finala. Maroko savladao Kanadu 2:1

četvrtak, 01. decembar 2022.

Reprezentacija Maroka trijumfom 2:1 (2:1) nad Kanadom u poslednjem kolu Grupe F se plasirala u osminu finala Mundijala sa prve pozicije.

Marokanci tri puta zatresli mrežu, jednom u svoj gol

"Lavovi sa Atlasa" drugi put su prošli u nokaut fazu u svojoj istoriji, čekalo se 36 godina da se prođe grupa.

Senzacionalna pobeda protiv Belgije u drugom overena je trijumfom nad prežaljenom Kanadom u poslednjem kolu. Uz remi sa Hvatskom bez golova na otvaranju nakupilo se sedam bodova za prvo mesto u grupi F.

Prvi gol pao je već u četvrtom minutu posle užasne greške golmana Kanade Milana Borjana koji je "poklonio" loptu i praznu mrežu Hakimu Ziješu za njegov prvenac na Mundijalu.

Strelac drugog pogotka je bio je Jusef En Nesiri u 23. minutu, posle sjajno istrčane kontre i efektnog šuta između dva čuvara. En Nesiri je postao jedini igrač u istoriji Maroka koji je dao gol na dva svetska prvenstva.

Čak i treći gol uu 40. minutu je delo igrača Maroka, ali je lopta otišla u njihovu mrežu. Najef Agerd je nespretno reagovao prilikom centaršuta sa leve strane i posla loptu iza leđa svog saigpača na gol-liniji Bonoa.

Kanađani su imali priliku da preko Hačinsona dođu do izjednačenja u 70. minutu, ali je njegov šut glavom završio na gol crti, pošto se lopta odbila o donji deo prečke.

Maroko čeka drugoplasiranog iz Grupe E, a sem njih u drugu fazu iz Grupe F idu Hrvati posle remija bez golova sa Belgijom.

Kraj meča: Kanada-Maroko 1:2

90' Produžava se meč četiri minuta

72' Ozbiljna šansa za Kanadu, umalo izjednačenje

Hačinson udara glavom loptu koja se odbija o prečku i udara na gol-liniju. Presudili su milimetri.

60' Trostruka izmena u redovima Kanade

DŽonatan Dejvid, Atiba Hačinson i Ismail Kone ulaze u igru, Kajl Larin, Sem Adekugbe i Mark-Entoni Kej idu na klupu.

Početak drugog poluvremena

Kraj prvog poluvremena - Maroko vodi 2:1

45+2' Poništen gol EN Nesirija

U pasivnom ofsajdu se našao Aguerd, stojeći ispred golmana Borjana u momentu šuta saigrača.

45' Pet minuta zaustavnog vremena

41' GOL! Kanada smanjuje autogolom Agerda na 2:1

26' Žuti karton za DŽonatana Osorija

23' GOL! Jusuf En Nesiri strelac - 2:0!

Degažirana lopta za En Nesirija koji je u punom sprintu pretrčao dvojicu igrača Kanade i jakim šutem postigao pogodak.

7' Žuti karton za fudbalera Kanade DŽuniora Hojleta

4' GOL! Hakim Ziješ dovodi Maroko u prednost!

Ogromna greška Milana Borjana, koji traljavo po zemlji ispucava loptu sa ivice kaznenog prostora, pravo na nogu Ziješa koji sa preko 30 metara ubacuje u praznu mrežu.

Utakmica je počela!

Šanse za prolazak

Maroko kao i Hrvatska ima četiri boda, Belgija je na bodu manje, Kanada je bez bodova.

"Lavovi sa Atlasa" prolaze dalje u slučaju pobede i remija. Ispadaju jedino u slučaju da izgube od Kanade, a Belgija pobedi sa više od dva gola razlike.Belgija i Hrvatska igraju u durektnom duelu za prolaza dalje.

Sastavi timova:

KANADA (3-4-3): Borjan - DŽonston, Vitorija, Miler - Adekugbe, Osorio, Kej, Dejvis - Bjukenon, Larin, Hoilet

MAROKO (4-3-3): Bono - Hakimi, Agerd, Sais, Mazraui - Unahi, Amrabat, Sabiri - Zijeh, En Nesiri, Bufal.

Hrvatska i Belgija odigrale su nerešeno 0:0, Hrvati obezbedili plasman u osmini finala

Hrvatska i Belgija odigrali su 0:0 u meču poslednjeg kola u Grupi F Mundijala. Lukaku promašio dva zicera da donese Belgiji pobedu i nokaut fazu takmičenja, "kockasti" bodom osvojili drugo mesto u grupi. Sa prvog mesta u grupi u dalje takmičenje ide Maroko.

Lukaku "ukočio" Belgiju, Hrvatska remijem do drugog mesta u grupi F

Belgija i Hrvatska odigrale su bez golova u derbi meču Grupe F na Mundijalu u Kataru, a takav rezultat odgovarao je "kockastima" koji nastavljaju takmičenje u osmini finala kao drugoplasirana ekipa.

Romelu Lukaku ušao je u igru u poluvremenu meča na "Ahmad bin Ali" stadionu i imao dve kolosalne šanse da postigne pogodak i donse svojoj selekciji pobedu i plasman u nokaut fazu takmičenja, ali su povreda i odsustvo sa terena ostavili traga.

Lukaku je u 60. minutu pogodio stativu gola koji je čuvao Livaković, dok je u poslednjim trenucima meča propustio šansu karijere - napadač Intera nije očekivao da će lopta doći do njega i ona ga je pogodila u grudi.

Hrvatska je igrala na rezultat, ali to nije sprečilo ekipu Zlatka Dalića da povremeno napadne gol Belgije. U nekoliko navrata pokušavali su Perišić, Brozović, pa i Modrić, ali nijedan udarac nije bio težak zadatak za golmana Tiba Kurtou.

Već u 15. minutu nesigurni engleski sudija Entoni Tejlor pokazao je na belu tačku, posle prekršaja Karaska nad Kramarićem, ali je na asistenciju VAR-a ustanovljeno da je bio ofsajd u začetku akcije.

Belgija je igrala previše opušteno, kao da joj ne gori pod nogama, ali i tu treba odati priznanje Hrvatskoj koja se organizovano branila i često "krila" loptu od protivnika, zahvaljujući mađioničarima Modriću i Kovačiću.

Na kraju je bod bio dovoljan "kockastima" da se nađu u osmini finala, a tamo idu sa drugog mesta u grupi, pošto je Maroko savladao Kanadu sa 2:1 i došao do prvog mesta u Grupi F.

Kraj meča - Hrvatska u osmini finala, Belgija eliminisana

90' Lukaku propušta još jednu priliku

Još jednu veliku priliku propušta Romelu Lukaku, prosto je neverovatno kako je uspeo da ne ubaci loptu u gol Hrvatske.

72' Menja i Martinez

Umesto Dendonkera i Karaska u igru u timu Belgije ulaze Tilemans i Doku.

64' Dvostruka izmena u timu Hrvatske

Umesto Livaje i Kramarića u igru ulaze Pašalić i Petković - selektor Dalić osvežava napad svoje ekipe.

60' Lukaku pogađa stativu!

Najbolju priliku na meču za Belgiju propušta Romelu Lukaku, koji posle prilike za Karaska pogađa stativu hrvatskog gola.

50' Pokušava Kovačić, Kurtoa brani

Lep napad Hrvatske udarcem završava Kovačić, ali Kurtoa je na pravom mestu i skreće loptu u korner.

46' Nastavljen je meč

Jednu izmenu izvršio je selektor Belgije Roberto Martinez u poluvremenu - umesto Drisa Mertensa u igri je Romelu Lukaku.

Poluvreme, Hrvatska - Belgija 0:0

Prvih 45 minuta završilo se još jednim opasnim napadom Hrvatske, Juranović je šutirao neprecizno.

45' Igraće se još 4 minuta nadoknade u prvom poluvremenu

33' Izjednačen odnos snaga na terenu, nema golova

Prilično rezervisano igraju dve ekipe u prvih pola sata. Lopta je uglavnom na sredini terena - Belgijanci imaju terensku inicijativu, Hrvatska se opredelila za brze kontranapade.

Ipak, nema ozbiljnijih prilika pred golovima Livakovića i Kurtoe.

17' Ništa od penala, Tejlor je dosudio ofsajd

Posle intervencije VAR-a, Tejlor je sam pregledao snimak i ustanovio da je bila ofsajd pozicija u začetku akcije tokom koje je skrivljen penal.

15' Penal za Hrvatsku!

Karsasko je oborio Kramarića u kaznenom prostoru, penal za Hrvatsku!

1' Počeo je meč

Počeo je duel - sa centra je krenula Hrvatska i već u osmoj sekundi Perišić je uputio šut ka golu Kurtoe.

Utakmicu sudi iskusni Englez

Utakmica između Hrvatske i Belgije igra se na "Ahmad bin Ali" stadionu, a glavni sudija je poznati Englez Entoni Tejlor.

Hrvatski mediji strahuju od tradicije

Samo pobeda selekciju Hrvatske sigurno vodi u dalju fazu nadmetanja, sve drugo je pod velikim znakom pitanja, a hrvatski mediji ističu negativan bilans njihove reprezentacije u dosadašnjim mečevima.

Sastavi za meč Hrvatska - Belgija

Hrvatska utakmicu počinje u sledećem sastavu: Livaković, Juranović, Gvardiol, Sosa, Brozović, Kovačić, Modrić, Perišić, Kramarić i Livaja;

Belgijskih startnih 11: Kurtoa, Dendonker, Aldervejreld, Fertongen, Vitsel, De Brujne, Kastanj, Menije, Karasko, Trosar i Mertens.

Hrvatska i Belgija u derbiju 12. dana Mundijala

Posle 12. dana Mundijala u Kataru saznaćemo imena još četiri učesnika osmine finala, iz grupa E i F.

Od 16.00 časova igraju se mečevi u Grupi F, a derbi igraju Hrvatska i Belgija (RTS1).

U isto vreme sastaju se Maroko i Kanada (RTS2).

u večernjem terminu, od 20.00 časova, igraju se dueli trećeg kola u Grupi E, a sastaju se Kostarika - Nemačka (RTS1) i Japan - Španija (RTS2).

Mundijal, 12. dan – Hrvati protiv Belgijanaca, Nemačkoj neophodna pobeda nad Kostarikom

Dvanaestog dana Svetskog prvenstva u Kataru na programu su poslednje utakmice u grupama E i F. Od 16.00 sastaju se Kanada i Maroko, Hrvatska igra protiv Belgije u drugom meču Grupe F, dok od 20.00 u Grupi E igraju Kostarika i Nemačka, odnosno Japan i Španija. Sve mečeve iz Katara možete pratiti na programima RTS-a.

Od 16.00 počinje rasplet u Grupi F Svetskog prvenstva u Kataru, na stadionu "El Tumama" igraju Kanada i Maroko (RTS 2), dok se Hrvatska i Belgija (RTS 1) sastaju na  stadionu "Ahmad bin Ali".

Hrvati i Marokanci pred poslednje kolo imaju po četiri boda, Belgija je do sada osvojila tri, a Kanada je, nakon dva poraza, bez bodova.

U 20.00 počinju poslednje dve utakmice u Grupi E: Kostarika i Nemačka (RTS 1) igraju na stadionu "El Bajt", dok se Japan i Španija (RTS 2) sastaju na Međunarodnom stadionu "Halifa".

Španija pred odlučujuće mečeve ima četiri osvojena boda i ubedljivo najbolju gol-razliku (8:1), Japan i Kostarika su do sada upisali po pobedu i poraz, pa imaju po tri boda, dok je Nemačka trenutno na začelju tabele sa svega jednim bodom, pa će Nemci morati da pobede Kostariku.