Мундијал у Катару: Португалија до врха напунила мрежу Швајцарске (6:1) за пласман у четвртфинале

Штампа
среда, 07. децембар 2022.

Репрезентација Португалије савладала је Швајцарску са 6:1 (2:0) и пласирала се у четвртфинале Светског првенства. Наредни ривал биће им Мароко који је избацио Шпанију након бољег извођења једанаестераца.

Репрезентација Португалије савладала је Швајцарску са 6:1 (2:0) и пласирала се у четвртфинале Светског првенства.

Наредни ривал биће им Мароко који је избацио Шпанију након бољег извођења једанаестераца.

Португалија је стигла до убедљиве победе против Швајцарске. Чини се да је Роналдо на клупи највише појачао Португалце, ипак одиграо је последњих 20 минута.

Без њега екипа је деловала компактније и успела је да до врха напуни мрежу ривала. Швајцарска није успела да нађе добитну формулу да се супротстави противнику, једино што је успела је да постигне почасни погодак.

Обе селекције су ушле у меч изузетно опрезно. Играло се углавном између два шеснаестерца. Чекала се грешка ривала, али није било изгледнијих прилика.

У оваквој игри боље се снашла Португалија и повела је у 17. минуту. Лопта је у казненом простору са леве стране дошла до Рамоса који је правим пројектилом са око шест метара забио лопту под пречку гола Зомера.

Швајцарци нису успели да се опораве после примљеног гола, недуго потом, једино су запретили преко Шаћирија из слободног ударца.

Португалци су наставили са својом игром, претили су из контри и полуконтри. У 33. минуту удвостручили су предност. После корнера, Пепе је одлично скочио између два одбрамбена играча и главом погодио мрежу Зомера.

До одласка на одмор било је још неколико прилика на обе стране, али резултат је остао непромењен.

У 52. минуту Гонзало Рамос се поново уписао у стрелце. Већи део посла одрадио је Дало, који је сјајно упослио Рамоса на ивици петерца, а овај је прецизним ударцем послао лопту у мрежу.

Након два гола Гонзало Рамос је забележио и асистенцију у 56. минуту. Додао је Гереири који сјајним ударцем матирао Зомера.

Швајцарци су успели да постигну гол два минута касније. После корнера лопта се одбила до Акаџија који је проследио у мрежу.

Сваку наду ривала Португалци су угасили у 67. минуту. Свој трећи гол на мечу постигао је Гонзало Рамос. Феликс га је одлично упослио у казненом простору а овоме није било тешко да поново смести лопту у мрежу.

Од 73. минута и Роналдо је био на терену, успео је и да постигне гол, али је поништен због офсајда.

Тачку на овај дуел ставио Рафаел Леао у другој минуту надокнаде када је сјајним лоб ударцем послао лопту у гол - 6:1.

Португалија ће у четвртфиналу играти против Марока. Дуел је на прогаму 10. децембра.

Шаћири: "Шта би требало да радим, да плачем?”

По завршетку меча, нико у табору "сајџија" није био претерано расположен за причу, а снаге да прокоментарише меч смогао је Ђердан Шаћири.

"Врло смо разочарани. У име нашег тима, извињавам се свим навијачима што нисмо били у стању да прикажемо своју уобичајену игру. Имамо велике планове. Ипак, ово је фудбал, али повремено се покаже и где су границе. То је био случај данас. Изгубили смо меч у првом полувремену, све је после било јурење резултата. Морате да похвалите Португалце за голове, али резултат је дефинитивно био превисок", сматра Шаћири.

"Шта би требало да радим, да плачем?”, рекао је швајцарски репрезентативац.

Крај меча, Португалија - Швајцарска 6:1

90+2` Леао за 6:1

Рафаел Леао сјајним лоб ударцем са око 14-15 метара ставла тачку на овај меч.

73` Роналдо ипак на терену

Роналдо је на терену уместо Феликса.

67` ГОООЛ! Хет-трик Гонзала Рамоса - 5:1

Феликс је одлично упослио Рамоса иза леђа одбране, а овај је био сам испред голмана Зомера и није му било тешко да га савлада.

58` Швајцарци смањују на 4:1

Након корнера са леве стране лопта се одбила до Аканџија на десној стативи који је шаље у мрежу.

56` Гереиро за 4:0

Гозало Рамос је одлично упослио Гереира који је у ситуацији један на један са голманом Зомером изашао као победник.

51` ГОООЛ! Гонзало Рамос за 3:0

Дело је одлично упослио Гонзала Рамоса на ивици петерца који прецизним ударцем шаље лопту у гол.

46' Настављен је меч

Полувреме, Португалија - Швајцарска 2:0

43` Сјајна прилика за Португалију

Брза контра Португалаца, лопта стиже до Рамоса, који је улетео у казнени простор и шутирао. Овог пута Зомер излази као победник и врховима прстију успева да пошаље лопту у корнер.

38` Велика шанса за Швајцарце

Лопту је у казненом простору након центаршута голман Коста само подигао у вис, одлично је скочио Флојлер, шутирао, али је и тај покушај голман Португалије успео да одбрани.

33` ГОООЛ! Пепе за 2:0

Корнер са десне стране извео је Фернандез, у казненом простору одлично је скочио Пепе и главом послао лопту у мрежу.

Пепе је са 39 година други најстарији стрелац у историји Светских првенстава.

30` Покушај Шаћирија

Сјајан ударац Шаћирија из слободног ударца са око 25 метара. Голман Коста је одлично интервенисао и одбио лопту у корнер.

22` Шанса за Португалију

Отавио је примио повратну лопту на ивици шеснаестерца. Уследио је шут, али је Зомер успео да заустави његов покушај.

17` ГОООЛ! Португалија води против Швајцарске

Гонзало Рамос је примио лопту искоса са леве стране у казненом простору. Опалцио је са око шест метра и забио лопту под саму пречку голмана Зомера.

15` Чека се грешка ривала

Обе екипе превише резервисано ушле у дуел. Чека се грешка противника како би се створила шанса да се угрози гол.

За сада обе одбране максимално сконцентрисане.

Почео је меч ...

Правду дели Мексиканац

Главни судија меча је Мексиканац Сесар Артуро Рамос.

Роналдо на клупи

Тактичка замисао тренера Сантоса (или ...) била је да Роналдо меч почне на клупи. Капитенску траку преузео је Пепе.

Састави тимова:

Португалија: Коста, Диас, Дало, Пепе, Карваљо, Гереиро, Бернардо Силва, Фернандез, Отавио, Жоао Феликс, Рамос

Швајцарска: Зомер, Фернандез, Аканџи, Шер, Родригез, Соу, Џака, Фројлер, Шаћири, Варгас, Емболо

Меч се игра на стадиону Лусаил

Стадион Лусаил носи име по истоименом граду и има највећи капацитет од свих фудбалских арена на Светском првенству у Катару, прима 80.000 посетилаца. На Лусаилу биће одиграно укупно 10 утакмица, укључујући завршницу турнира.

Швајцарци као други у групи Г до осмине финала

Швајцарска је као друга из Групе Г. Швајцарци су савладали Камерун минималним резултатом у првом колу групне фазе, а у другом били су поражени од Бразила, такође минималним резултатом и у последњем колу савладали су Србију 3:2.

Португалија као прва у Групи Х у осмини финала

Португалија је пласман у нокаут рунду остварила као првопласирани тим Групе Х. Освојили су шест бодова у три утакмице, савладали су Гану 3:2, затим Уругвај 2:0 и у последњем колу били су поражени од Јужне Кореје 2:1.