Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мундијал у Катару: Хрватска савладала Јапан 3:1 (1:1) након бољег извођења пенала у продужецима и пласирала се у четвртфинале
Хроника

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. децембар 2022.

Репрезентација Хрватске пласирала се у четвртфинале Светског првенства. Меч је у првих 90 минута игре завршен ремијем 1:1. Резултат се није мењао ни у продужецима, након чега су Хрвати били бољи након извођења пенала 3:1.

Ливаковић одбранама одвео Хрватску у четвртфинале

Репрезентација Хрватске изборила је пласман у четвртфинале Светског првенства након бољег извођења пенала од Јапана 3:1, а у регуларном делу, утакмица је завршена нерешеним резултатом 1:1.

Изабрана је страна за извођење пенала

Јапан ће први изводити пенале. Дупли избор су имали Јапанци, два пута су победили у бацању новчића. Изабрали су гол за извођење пенала где се налазе њихови навијачи.

Селектори бирају извођаче пенала

Крај утакмице, следе пенали

Још минут игре

Играће се још један минут на мечу Јапана и Хрватске.

110' Изгледа да обе екипе прижељкују пенале

Приметан је разумљив умор код играча, нема великих прилика за гол. Јапан је након Модрићевог изласка из игре преузео иницијативу у мечу против Хрватске.

Почео је други продужетак

Крај првог продужетка

У првих 15 минута продужетка резултат је остао непромењен, играће се још 15 минута у наставку игре.

Уколико буде нерешено, победника ће одредити пенали.

Још два минута игре у првом продужетку

105' Јапан је имао најозбиљнију прилику у првом продужетку

Јапанци су стрпљиво чекали грешку Хрватске. Истчали су играчи Јапана контру, након чега је Минамино са ивице шеснаестерца снажно шутирао ка Ливаковићу, а овај мирно одреаговао.

98' Модрић напушта терен

Модрић је напустио терен, предао је капитенску траку Перишићу, а са њим је изашао и Матео Ковачић, а ушли су Мајер и Влашић.

Почели су првих 15 минута продужетка

Јапанци су извели почетни ударац.

Први продужеци на Светском првенству

У првих 90 минута утакмица је завршена нерешеним резултатом, 1:1.

Имали су прилике и Хрвати, али и Јапанци, међутим постигли су само по један гол у 90 минута игре.

90' Још четири минута надокнаде

87' Четврта измена у Јапану

Минамино уместо Доана улази у игру.

80' Томијасу је направио несхватљиву грешку

Имао је прилику фудбалер Јапана Томијасу да са леве стране у шеснаестерцу шутне ка голу Ливаковића, али је ипак направио лажни потез и покушао да аисистира некоме од саиграча након чега су дефанзивци Хрватске одузели лопту.

75' Још једна измена у редовима Јапана

Моријасу је направио још једну измену, Сакаи је ушао, а из игре је изашао Камада.

68' Крамарић излази из игре

Пружио је солидну партију нападач Хрватске, али је замењен Пашалићем.

67' Наставља се велика борба на терену

Резултатски, али и играчки утакмица је уједначена, приметна је велика борба на терену, а обе екипе стреме ка победи.

Хрватска је нешто офанзивнијa у досадашњем делу меча. Јапан очекивано игра дефанзивно вребајући прилику за акцију која би им донела још један гол.

64' Двострука измена у Јапану

Нагатомо и Маеда су изашли, а играће Митома и Асано.

63' Модрић снажно

Лука Модрић је шутирао са двадесетак метара удаљености, голман Јапана је одбранио одличан и прецизан шут, лопта је отишла у десни угао терена. Хрватска није искористила центаршут из корнера.

62' Измена код Хрватске

Далић је у игру увео Будимира, а са терена је изашао Петковић. Формација ће по свему судећи остати иста.

55' ГОЛ! Перишић поравнава резултат

Ловрен је центрирао са десне стране, а Перишић је крунисао добро додавање ударцем главом у даљи голманов угао.

46' Јапан почео други део меча офанзивно

Одмах су играчи Јапана заиграли офанзивно. Камада је шутирао изван шеснаестерца, али је лопта отишла изнад гола.

Почело је друго полувреме

Јапанци су извели почетни ударац. Утакмица је настављена.

Исти играчи су наставили утакмицу.

Крај првог полувремена, Јапан - Хрватска 1:0

Дисциплиновано и прецизно су играли играчи Јапана. Стрпљиво су градили позицију да угрозе гол Хрватске, што су и учинили у финишу првог полувремена.

Хрватска је имала изгледне шансе за гол, премда нападачи нису били на висини задатка у кључним моментима.

Још два минута игре у првом полувремену

43' ГОЛ! Јапан долази до вођства

У финишу првог дела меча Јапан је стигао до предности.

Доан је центрирао са десне стране левом ногом. Перишић и Гвардиол су лоше одреаговали, лопта је пала близу Маеде који је у паду шутирао и савладао Ливаковића.

41' Јапан није искористио полу-контру

Након неуспешног напада Хрватске, Јапанци су одузели лопту и веома брзо стигли до противничког шеснаестерца, неколико играча Јапана је покушало да постигне гол, али нису успели у тој намери.

Камада је био најближи голу.

28' Неколико центаршута са једне на другу страну

Наизменично су покушавали играчи Хрватске да центрирају у противнички шеснаестерац, али су додавања била непрецизна, а нападачи се нису добро снашли приликом асистенција.

26' Још једна шанса без егзекуције за Хрвате

Бруно Петковић се није снашао у шеснаестерцу упркос добром пасу Јошке Гвардиола из задње линије.

16' Отворена игра од старта меча

Дуел између Јапана и Хрватске је од првог судијског звиждука отворен. Јапанци играју очекивано дисциплиновано у одбрани и прилике вребају из полу-контри или контранапада.

Хрвати имају иницијативу у досадашњем делу утакмице, прилике стварају најчешће преко крилних нападача где Модрић игра главну улогу у креирању акција.

12' Велика прилика за Јапан

Ито је са десне стране центрирао по земљи, али је Нагатомо близу друге стативе закаснио да додирне лопту и пласира је у мрежу.

8' Перишић без концентрације

Томијасу је погрешио на левој страни где је Перишић луцидно вребао, а затим и одузео лопту. Хрватски нападач је имао изгледну прилику да постигне погодак, али је очајно шутирао.

Почео је меч

Играчи Хрватске извели су почетни ударац са центра.

Играчи који ће почети утакмицу

Јапан: Гонда, Томијасу, Јошида, Танигучи, Ито, Ендо, Морита, Нагатомо, Доан, Маеда, Kамада;

Хрватска: Ливаковић, Јурановић, Ловрен, Гвардиол, Баришић, Брозовић, Kовачић, Модрић, Kрамарић, Петковић, Перишић.

Главни судија меча

Главни арбитар на мечу биће Исмаил Елфат. Међународни судија на Фифиној листи постао је 2016. године.

Утакмица на Ел Џанубу

Утакмица између Јапана и Хрватске игра се на Ел Џанубу.

Стадион Ел Џануб налази се на 23 км од центра Дохе. Ово је први стадион наменски изграђен за Светско првенство 2022. Иако се номинално налази у региону Ел Вакра, стадион је физички стациониран општини у Ел Вукаир.

Хрватска као друга из Групе Ф

Селекција Хрватске била је друга у Групи Ф. Одиграли су нерешено са Мароком и Белгијом, без голова, док су убедљиво савладали Белгију, 4:1.

Разиграни и луцидни Јапан

Репрезентација Јапана пласирала се у осминуфинала као прва из Групе Е. Тријумфовали су над екипа Немачке и Шпаније, а изгубили су од Костарике. Постигли су четири, а примили три гола.

Јапан је једна од репрезентација која на овогодишњем Мундијалу гласи за пријатно изненађење, поготово након тријумфа над фаворизованим противницима из Европе.

Међусобни сусрети

Јапан и Хрватска су до сада одиграли три утакмице. По једну победу су оствариле обе репрезентације и једном је резултат био нерешен.