Početna strana > Hronika > Mundijal u Kataru: Hrvatska savladala Japan 3:1 (1:1) nakon boljeg izvođenja penala u produžecima i plasirala se u četvrtfinale

ponedeljak, 05. decembar 2022.

Reprezentacija Hrvatske plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva. Meč je u prvih 90 minuta igre završen remijem 1:1. Rezultat se nije menjao ni u produžecima, nakon čega su Hrvati bili bolji nakon izvođenja penala 3:1.

Livaković odbranama odveo Hrvatsku u četvrtfinale

Reprezentacija Hrvatske izborila je plasman u četvrtfinale Svetskog prvenstva nakon boljeg izvođenja penala od Japana 3:1, a u regularnom delu, utakmica je završena nerešenim rezultatom 1:1.

Izabrana je strana za izvođenje penala

Japan će prvi izvoditi penale. Dupli izbor su imali Japanci, dva puta su pobedili u bacanju novčića. Izabrali su gol za izvođenje penala gde se nalaze njihovi navijači.

Selektori biraju izvođače penala

Kraj utakmice, slede penali

Još minut igre

Igraće se još jedan minut na meču Japana i Hrvatske.

110' Izgleda da obe ekipe priželjkuju penale

Primetan je razumljiv umor kod igrača, nema velikih prilika za gol. Japan je nakon Modrićevog izlaska iz igre preuzeo inicijativu u meču protiv Hrvatske.

Počeo je drugi produžetak

Kraj prvog produžetka

U prvih 15 minuta produžetka rezultat je ostao nepromenjen, igraće se još 15 minuta u nastavku igre.

Ukoliko bude nerešeno, pobednika će odrediti penali.

Još dva minuta igre u prvom produžetku

105' Japan je imao najozbiljniju priliku u prvom produžetku

Japanci su strpljivo čekali grešku Hrvatske. Istčali su igrači Japana kontru, nakon čega je Minamino sa ivice šesnaesterca snažno šutirao ka Livakoviću, a ovaj mirno odreagovao.

98' Modrić napušta teren

Modrić je napustio teren, predao je kapitensku traku Perišiću, a sa njim je izašao i Mateo Kovačić, a ušli su Majer i Vlašić.

Počeli su prvih 15 minuta produžetka

Japanci su izveli početni udarac.

Prvi produžeci na Svetskom prvenstvu

U prvih 90 minuta utakmica je završena nerešenim rezultatom, 1:1.

Imali su prilike i Hrvati, ali i Japanci, međutim postigli su samo po jedan gol u 90 minuta igre.

90' Još četiri minuta nadoknade

87' Četvrta izmena u Japanu

Minamino umesto Doana ulazi u igru.

80' Tomijasu je napravio neshvatljivu grešku

Imao je priliku fudbaler Japana Tomijasu da sa leve strane u šesnaestercu šutne ka golu Livakovića, ali je ipak napravio lažni potez i pokušao da aisistira nekome od saigrača nakon čega su defanzivci Hrvatske oduzeli loptu.

75' Još jedna izmena u redovima Japana

Morijasu je napravio još jednu izmenu, Sakai je ušao, a iz igre je izašao Kamada.

68' Kramarić izlazi iz igre

Pružio je solidnu partiju napadač Hrvatske, ali je zamenjen Pašalićem.

67' Nastavlja se velika borba na terenu

Rezultatski, ali i igrački utakmica je ujednačena, primetna je velika borba na terenu, a obe ekipe streme ka pobedi.

Hrvatska je nešto ofanzivnija u dosadašnjem delu meča. Japan očekivano igra defanzivno vrebajući priliku za akciju koja bi im donela još jedan gol.

64' Dvostruka izmena u Japanu

Nagatomo i Maeda su izašli, a igraće Mitoma i Asano.

63' Modrić snažno

Luka Modrić je šutirao sa dvadesetak metara udaljenosti, golman Japana je odbranio odličan i precizan šut, lopta je otišla u desni ugao terena. Hrvatska nije iskoristila centaršut iz kornera.

62' Izmena kod Hrvatske

Dalić je u igru uveo Budimira, a sa terena je izašao Petković. Formacija će po svemu sudeći ostati ista.

55' GOL! Perišić poravnava rezultat

Lovren je centrirao sa desne strane, a Perišić je krunisao dobro dodavanje udarcem glavom u dalji golmanov ugao.

46' Japan počeo drugi deo meča ofanzivno

Odmah su igrači Japana zaigrali ofanzivno. Kamada je šutirao izvan šesnaesterca, ali je lopta otišla iznad gola.

Počelo je drugo poluvreme

Japanci su izveli početni udarac. Utakmica je nastavljena.

Isti igrači su nastavili utakmicu.

Kraj prvog poluvremena, Japan - Hrvatska 1:0

Disciplinovano i precizno su igrali igrači Japana. Strpljivo su gradili poziciju da ugroze gol Hrvatske, što su i učinili u finišu prvog poluvremena.

Hrvatska je imala izgledne šanse za gol, premda napadači nisu bili na visini zadatka u ključnim momentima.

Još dva minuta igre u prvom poluvremenu

43' GOL! Japan dolazi do vođstva

U finišu prvog dela meča Japan je stigao do prednosti.

Doan je centrirao sa desne strane levom nogom. Perišić i Gvardiol su loše odreagovali, lopta je pala blizu Maede koji je u padu šutirao i savladao Livakovića.

41' Japan nije iskoristio polu-kontru

Nakon neuspešnog napada Hrvatske, Japanci su oduzeli loptu i veoma brzo stigli do protivničkog šesnaesterca, nekoliko igrača Japana je pokušalo da postigne gol, ali nisu uspeli u toj nameri.

Kamada je bio najbliži golu.

28' Nekoliko centaršuta sa jedne na drugu stranu

Naizmenično su pokušavali igrači Hrvatske da centriraju u protivnički šesnaesterac, ali su dodavanja bila neprecizna, a napadači se nisu dobro snašli prilikom asistencija.

26' Još jedna šansa bez egzekucije za Hrvate

Bruno Petković se nije snašao u šesnaestercu uprkos dobrom pasu Joške Gvardiola iz zadnje linije.

16' Otvorena igra od starta meča

Duel između Japana i Hrvatske je od prvog sudijskog zvižduka otvoren. Japanci igraju očekivano disciplinovano u odbrani i prilike vrebaju iz polu-kontri ili kontranapada.

Hrvati imaju inicijativu u dosadašnjem delu utakmice, prilike stvaraju najčešće preko krilnih napadača gde Modrić igra glavnu ulogu u kreiranju akcija.

12' Velika prilika za Japan

Ito je sa desne strane centrirao po zemlji, ali je Nagatomo blizu druge stative zakasnio da dodirne loptu i plasira je u mrežu.

8' Perišić bez koncentracije

Tomijasu je pogrešio na levoj strani gde je Perišić lucidno vrebao, a zatim i oduzeo loptu. Hrvatski napadač je imao izglednu priliku da postigne pogodak, ali je očajno šutirao.

Počeo je meč

Igrači Hrvatske izveli su početni udarac sa centra.

Igrači koji će početi utakmicu

Japan: Gonda, Tomijasu, Jošida, Taniguči, Ito, Endo, Morita, Nagatomo, Doan, Maeda, Kamada;

Hrvatska: Livaković, Juranović, Lovren, Gvardiol, Barišić, Brozović, Kovačić, Modrić, Kramarić, Petković, Perišić.

Glavni sudija meča

Glavni arbitar na meču biće Ismail Elfat. Međunarodni sudija na Fifinoj listi postao je 2016. godine.

Utakmica na El DŽanubu

Utakmica između Japana i Hrvatske igra se na El DŽanubu.

Stadion El DŽanub nalazi se na 23 km od centra Dohe. Ovo je prvi stadion namenski izgrađen za Svetsko prvenstvo 2022. Iako se nominalno nalazi u regionu El Vakra, stadion je fizički stacioniran opštini u El Vukair.

Hrvatska kao druga iz Grupe F

Selekcija Hrvatske bila je druga u Grupi F. Odigrali su nerešeno sa Marokom i Belgijom, bez golova, dok su ubedljivo savladali Belgiju, 4:1.

Razigrani i lucidni Japan

Reprezentacija Japana plasirala se u osminufinala kao prva iz Grupe E. Trijumfovali su nad ekipa Nemačke i Španije, a izgubili su od Kostarike. Postigli su četiri, a primili tri gola.

Japan je jedna od reprezentacija koja na ovogodišnjem Mundijalu glasi za prijatno iznenađenje, pogotovo nakon trijumfa nad favorizovanim protivnicima iz Evrope.

Međusobni susreti

Japan i Hrvatska su do sada odigrali tri utakmice. Po jednu pobedu su ostvarile obe reprezentacije i jednom je rezultat bio nerešen.