субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Муслиманска браћа: "Запад да не буде лицемеран кад је демократија у питању"
Хроника

Муслиманска браћа: "Запад да не буде лицемеран кад је демократија у питању"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. јануар 2011.

Шеф италијанске дипломатије Франко Фратини каже да Европска унија жели да помогне Египту на путу ка демократији, али без мешања унутрашње ствари иако јој се не би свидело да власт у земљи предузму екстремисти:

"Мислим да радикализам није демократски начин. Уверен сам да ће се Египћани определити за демократију и грађанска права, а не за радикализам."

Фратини није једини европски министар који је, упозавајући на екстремизам, заправо алудира на најјачу египатску опозициону групацију, Муслиманска браћа, коју је Мубараков режим забранио али је истовремено толерише.

Портпарол Братства Есам ел Еријан је поводом таквих страховања на Западу изјавио:

"Западни режими и западни народи морају да поштују демократију. Не може демократија да буде само за њих, а не за нас. Ми смо цивилизовано друштво, и није истина да нисмо у стању да изградимо демократску земљу. Ми то можемо. Запад не сме да буде лицемеран када су демократија и људска права у питању."

Ко су припадници Муслиманског братства, и има ли свет разлога да од њих страхује?

Шади Хамид је аналитичар у институту Брукингс, у Дохи:

"Муслиманско братство је убедљиво најјача опозициона снага у Египту, са стотинама хиљада чланова и симпатизера. На евентуалним слободним и поштеним изборима сигурно би одлично прошли. Што се тиче њихове идеологије, с годинама су постајали све умеренији, а од насиља су одустали пре неколико деценија. После напада од 11. септембра, још више инсистирају на демократији и политичким реформама. Западне земље међутим брину спољнополитички ставови Братства, посебно према Израелу и Ирану. Јасно је да припадници те организације нису велики љубитељи Израела."

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер