петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Градња без дозволе на Макишком пољу - преко ноћи ничу хале и то у најстрожој зони заштите водоизворишта; Бранислав Божовић: Имати две овакве реке je светиња, а ово - светогрђе
Хроника

Н1: Градња без дозволе на Макишком пољу - преко ноћи ничу хале и то у најстрожој зони заштите водоизворишта; Бранислав Божовић: Имати две овакве реке je светиња, а ово - светогрђе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. април 2021.

Док јавност наивно верује да ће се битка против изградње на Макишком пољу тек водити, јер се још не гради метро, неки мудри инвеститори увелико на београдском водоизворишту граде. Дуж старог Обреновачког пута, ниче хала до хале, а простор водоизворишта даноноћно се насипа земљом. Не зна се шта се гради ни чему служи оно што је изграђено, али зна се да ни једни ни други немају ниједну дозволу. И може им се.

Ужа зона заштите водоизворишта пијаће воде на Макишком пољу. Пространство које се у цивилизованим земљама брани оружјем, у Србији се напада тонама земље, спремне да се на њој гради. И на којем су, последњих година, никле разне хале и халетине, непознате намене.

„Нисам пролазио овуда дуго и зачуђује ме колико је то објеката. Преко ноћи ничу. И то у најстрожој зони заштите изворишта. Тако да чини ми се полако губимо свест о значају свега овога“, рекао је хидрогеолог Бранислав Божовић.

Н1: Ми смо проверили и овај објекат нема ниједну једину грађевинску дозволу.

Божовић: А требало би да има сет таквих дозвола. Не може се дати ни грађевинска дозвола, ако пре свега није урађена дозвола кроз процену утицаја на животну средину.

Н1: Је л верујете да овај објекат поседује такву дозволу?

Божовић: Апсолутно знам да нема.

Не припада тај објекат неком малом инвеститору, већ великој фирми „Аква стил“, која се бави увозом и продајом водоводног и канализационог материјала, те санитарија, и која се на свом сајту хвали да је учествовала и у пројектима чији су наручииоци разна министарства. Би ли се похвалили и дозволом за градњу на макишком водоизворишту – каже у телефонском разговору извесни Дејан Бабић „за новинаре не дајемо никакве изјаве, пријатно“.

У разговору с једним од власника, сазнајемо да се овде гради уз прећутну сагласност града Београда, а у замену за накнаду од 20-30 евра по квадрату. Коме у руке? Каже 'претпостављате.'

А ипак непријатно је кад погледате регистар грађевинских дозвола за конкретну катастарску парцелу, а оно искочи „претрага није дала резултате.“

Н1: Шта овде сме да се гради?

Божовић: Ништа. Кад говоримо о ужој зони или непосредној зони санитарне заштите, ништа.

Н1: Налазимо се на месту које би заправо требало да буде корито за велике воде. Па је л јесте?

Божовић: Па није.

Није, јер је у међувремену корито, део обале до насипа, насуто земљом и засуто старим намештајем. Само још високе воде о томе нико није обавестио. Обавестиће оне нас кад стигну.

„А то кад нестане, онда је угрожен цео Нови Београд. Јер ток реке, приликом великих вода, постаје водени бич, онда он пробија тамо где су насипи најслабији, а ово су стари насипи. Значи никада није било дозвољено да се подиже било шта у кориту за високе воде“, објашњава Бранислав Божовић.

Па упркос томе, баш у кориту, очито релативно скоро, никао је један објекат. На катастарској парцели 11658/2, чија једна половина припада граду, а друга друштву с ограниченом одговорношћу Адванвебоат, и које, погађате, за изградњу хале, чему год да је она намењена, нема грађевинску дозволу.

Грађевинској инспекције Чукарице, активисти иницијативе Не давимо Београд пријављивали су више пута насипање земље на Макишком пољу и изградњу објеката без грађевинских табли. Одговор је гласио овако:

„Извештавамо вас да је грађевинска инспекција извршила увиђај и утврдила да се у тренутку инспекцијског надзора нису изводили грађевински радови, а да су раније наведене парцеле насипане земљом, што није у надлежности грађевинске инспекције, већ комуналне инспекције општине Чукарица“.

Није било радова ни у трренутку кад смо ми ишли старим Обреновачким путем, па то не значи да смо слепи и да не видимо да су овом „хала царству“ претходили радови. У разговору с једним од власника, који је желео да остане анониман, а који је, баш због дозвола, одустао од градње на Макишком пољу, сазнајемо да се овде гради уз прећутну сагласност града, а у замену за накнаду од 20-30 евра по квадрату. Коме у руке? Каже „претпостављате.“

Оно што не претпостављамо него знамо, сва канализација из ових објеката завршиће у подземним водама око водоизворишта. Јадни наши рени бунари. Неми сведоци Дивљег запада који ниче око њих.

Н1: И рекли сте да је ово светиња?

Божовић: Па светиња. Прво река је светиња. Имати две овакве реке и мноштво река око Београда, то је светиња. А ви сте снимали шта се ради.

Н1: Шта је онда ово, светогрђе?

Божовић: Светогрђе.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер