Početna strana > Hronika > N1: Podgorica popustila pod "turističkim pritiskom", od ponoći, građanima Srbije ponovo je omogućen ulazak u Crnu Goru
Hronika

N1: Podgorica popustila pod "turističkim pritiskom", od ponoći, građanima Srbije ponovo je omogućen ulazak u Crnu Goru

PDF Štampa El. pošta
subota, 15. avgust 2020.

Posle gotovo pet meseci, od ponoći, građanima Srbije ponovo je omogućen ulazak u Crnu Goru. Prvog dana "novog režima" na granici Srbije i Crne Gore nije bilo veće gužve, ali u redu ispred instituta Torlak, gde se građani testiraju na koronavirus zbog odlaska na letovanje, već od danas najbrojniji su oni koji biraju crnogorsko primorje.

Podsećamo, Krizni štab najavio je za pet do sedam dana reviziju crvene liste na kojoj su trenutno Hrvatska, Severna Makedonija, Rumunija i Bugarska, pa se ne isključuje mogućnost uvođenja ograničavajućih mera i na nekim drugim delovima granice.

"Je l' prošla ponoć?" Pitanje koje se i te kako uklapa u sinhronizovano podizanje rampi: na granici sa Crnom Gorom i u Torlaku - sezona seobe upravo otvorena, hoće li biti masovna?

N1: Je l' se došlo zbog Crne Gore?

"Zbog Crne Gore, da"

N1: Sačekali odluku i pravo Torlak?

"Pa jeste, zato što smo iz Crne Gore i uželeli smo se kuće i da iskoristimo malo odmora posle svega ovoga".

N1: Postoji li strah da će se u međuvremenu mere promeniti i uvedu neka ograničenja na relaciji Beograd-Podgorica?

"Nadam se da neće, iskreno se nadam da neće"

"Tako je, Crna Gora je u pitanju, svrha je komercijalno putovanje. Bojajazan postoji, ali familija je tamo, posle toliko meseci da se spojimo i vidimo jedni druge, to je najvažnije"

I građani koji biraju druge destinacije, ne bi da odlazak kvare razmišljanjem o povratku u eventualno, izmenjenim, ograničavajućim, uslovima.

"Idemo na nedelju dana, pa teško da će se nešto ekstremno promeniti za nedelju dana, pogotovo što je broj zaraženih počeo stabilno da opada"

"Pa razmišljali smo, ali šta sad, odlažemo već dva, tri meseca, ne vredi više"

Podgorica je priznala da joj je granica popustila pod unutrašnjim turističkim pritiskom. Kažu i da su videli da se epidemiološka situacija u Srbiji poboljšava i zato su se odlučili za vraćanje dobrodošle veze.

Ministar Dačić pozdravio je ukidanje zabrane, za koju je inače tvrdio da je politički motivisana, pravom diplomatskom izjavom.

"Mi ne smemo da dozvolimo da naše granice bilo kada budu međusobno zatvorene, jer mi smo se pet vekova borili da Srbija i Crna Gora dobiju granicu gde će se međusobno dodirivati Srbija i Crna Gora", kazao je Dačić.

A na pitanje da li savetuje građane da sada idu u Crnu Goru, Dačić kaže: "Ja ne savetujem nikome da ide bilo gde".

A za one koji savet Dačića ne prihvataju, uslov za ulazak u Crnu Goru je negativan PCR test ili pozitivan rezultat na antitela dobijen serološkim testom. Testovi ne smeju biti stariji od 72 sata i nisu potrebni za decu mlađu od pet godina.

Drugi uslov glasi da u periodu od 15 dana pre ulaska u Crnu Goru, građani nisu boravili u nekoj od država koje su još uvek na crvenoj listi Podgorice.

"Ova odluka će svakako olakšati celu situaciju, iako pribavljanje ova dva testa može da izazove komplikacije i sigurno neće dovesti do nekakvog poboljšanja, bar ne kada govorimo sa stanovišta turističkih agencija, s obzirom da je vrlo teško organizovati putovanja kada vam je potreban test, tj. ne možete čekati do samog polaska da biste dobili rezultate testa od strane putnika", kaže Aleksandar Seničić iz YUTA.

Montenegroerlajns najavio da će od srede, 19. avgusta obnoviti avioliniju sa Srbijom, i da će se iz Beograda leteti dva puta dnevno ka Podgorici i Tivtu.

A ovdašnji krizni štab je, za sada, izostavio južnog komšiju sa, od danas aktuelne crvene liste, iako Evropski centar za zarazne bolesti na osnovu epidemiološke situacije Crnu Goru trenutno smešta u najgoru, crvenu zonu.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner