Хроника

Н1: Подгорица попустила под "туристичким притиском", од поноћи, грађанима Србије поново је омогућен улазак у Црну Гору

Штампа
субота, 15. август 2020.

После готово пет месеци, од поноћи, грађанима Србије поново је омогућен улазак у Црну Гору. Првог дана "новог режима" на граници Србије и Црне Горе није било веће гужве, али у реду испред института Торлак, где се грађани тестирају на коронавирус због одласка на летовање, већ од данас најбројнији су они који бирају црногорско приморје.

Подсећамо, Кризни штаб најавио је за пет до седам дана ревизију црвене листе на којој су тренутно Хрватска, Северна Македонија, Румунија и Бугарска, па се не искључује могућност увођења ограничавајућих мера и на неким другим деловима границе.

"Је л' прошла поноћ?" Питање које се и те како уклапа у синхронизовано подизање рампи: на граници са Црном Гором и у Торлаку - сезона сеобе управо отворена, хоће ли бити масовна?

Н1: Је л' се дошло због Црне Горе?

"Због Црне Горе, да"

Н1: Сачекали одлуку и право Торлак?

"Па јесте, зато што смо из Црне Горе и ужелели смо се куће и да искористимо мало одмора после свега овога".

Н1: Постоји ли страх да ће се у међувремену мере променити и уведу нека ограничења на релацији Београд-Подгорица?

"Надам се да неће, искрено се надам да неће"

"Тако је, Црна Гора је у питању, сврха је комерцијално путовање. Бојајазан постоји, али фамилија је тамо, после толико месеци да се спојимо и видимо једни друге, то је најважније"

И грађани који бирају друге дестинације, не би да одлазак кваре размишљањем о повратку у евентуално, измењеним, ограничавајућим, условима.

"Идемо на недељу дана, па тешко да ће се нешто екстремно променити за недељу дана, поготово што је број заражених почео стабилно да опада"

"Па размишљали смо, али шта сад, одлажемо већ два, три месеца, не вреди више"

Подгорица је признала да јој је граница попустила под унутрашњим туристичким притиском. Кажу и да су видели да се епидемиолошка ситуација у Србији побољшава и зато су се одлучили за враћање добродошле везе.

Министар Дачић поздравио је укидање забране, за коју је иначе тврдио да је политички мотивисана, правом дипломатском изјавом.

"Ми не смемо да дозволимо да наше границе било када буду међусобно затворене, јер ми смо се пет векова борили да Србија и Црна Гора добију границу где ће се међусобно додиривати Србија и Црна Гора", казао је Дачић.

А на питање да ли саветује грађане да сада иду у Црну Гору, Дачић каже: "Ја не саветујем никоме да иде било где".

А за оне који савет Дачића не прихватају, услов за улазак у Црну Гору је негативан ПЦР тест или позитиван резултат на антитела добијен серолошким тестом. Тестови не смеју бити старији од 72 сата и нису потребни за децу млађу од пет година.

Други услов гласи да у периоду од 15 дана пре уласка у Црну Гору, грађани нису боравили у некој од држава које су још увек на црвеној листи Подгорице.

"Ова одлука ће свакако олакшати целу ситуацију, иако прибављање ова два теста може да изазове компликације и сигурно неће довести до некаквог побољшања, бар не када говоримо са становишта туристичких агенција, с обзиром да је врло тешко организовати путовања када вам је потребан тест, тј. не можете чекати до самог поласка да бисте добили резултате теста од стране путника", каже Александар Сеничић из YУТА.

Монтенегроерлајнс најавио да ће од среде, 19. августа обновити авиолинију са Србијом, и да ће се из Београда летети два пута дневно ка Подгорици и Тивту.

А овдашњи кризни штаб је, за сада, изоставио јужног комшију са, од данас актуелне црвене листе, иако Европски центар за заразне болести на основу епидемиолошке ситуације Црну Гору тренутно смешта у најгору, црвену зону.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]