четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Тек трећина становника Војводине пије исправну воду
Хроника

Н1: Тек трећина становника Војводине пије исправну воду

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. септембар 2019.

 Вода из свега девет јавних водовода у Војводини исправна је за пиће, показује анализа Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут". И у војвођанском заводу потврђују такве податке, наводећи да тек трећина становника пије хемијски и микробиолошки исправну воду. У Покрајинској влади кажу - свесни су проблема и крећу у његово решавање.

Становници Бача пију воду "удружене" неисправности - 100 одсто физичко-хемијски и још у 77 процената микробиолошки неисправну. По тим је карактеристикама, најгоре рангирана од укупно 42 контролисана војвођанска водовода.

Јавни бунар са ког се због тога део мештана снабдева водом, данас је био сув. Годинама су већ суве и славине на чесми у центру града са, како пише, пречишћеном пијаћом водом.

"Ја купујем воду. Можда и има неко да пије, али сумњам. Каква је та вода са чесме? Па, кажу да није за пити. Тако кажу", истиче мештанин Бача Илија Симић.

Струка и мештани, али не и председник општине. Рекао нам је да – лажне резултате неће да коментарише и упутио нас на општинску фејсбук страницу. А тамо информација да је вода у Бачу исправна за пиће, уз приложене извештаје војвођанског Завода за јавно здравље.

"Вода у Бачу је, нажалост, на годишњем нивоу здравствено неисправна у највећем проценту узорака, опет због присуства повећане концентрације органских материја, амонијака и других елемената и у њима присутним микроорганизмима, али не присутних опасности по здравље", каже Сања Бијеловић из Завод за јавно здравље Војводине.

Односно, у води нема опасног арсена, нитрата и нитрита, па она није забрањена за употребу.

Осим најпознатијег случаја града Зрењанина, забрана је на снази и у Темерину, а опасну воду пију још и у Кикинди, Бачком Петровцу и другим местима.

У читавој Војводини доминира физичко-хемијска неисправност воде, каже докторка Бијеловић.

"Нажалост, свега једна трећина становништва Војводине има доступну воду за пиће исправну на својим славинама и то је стварно привилегија тих наших становника. Остатак становништва, ту посебно наглашавам Севернобанатски и Средњебанатски округ нема доступну здраву воду за пиће, јер се она не пречишћава до потпуног обезбеђивања те здравствене исправности", каже Бијеловић.

Крећемо у решавање тог вишедеценијског проблема, каже председник Покрајинске владе. У петак је, наводи, градоначелницима и председницима општина, јасне смернице дао председник државе. Новца има и држава је спремна да га издвоји у те сврхе.

"Најважније питање је питање брзе и координисане израде пројеката. То је наша пословична слабост. Новца имамо и дали смо задатак општинама и верујемо да ћемо за три, четири године моћи да кажемо да смо макар половину проблема у Војводини решили", наглашава Игор Мировић.

До сада су фабрике воде добили Вршац и Ковачица, а у плану су још у Кикинди и Новом Бечеју.

У међувремену, из Завода за јавно здравље грађане позивају да прате податке о исправности воде из водовода и јавних бунара. Јер, без тачних информација, ризикују здравље.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер