четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан умрли Бранислав Нушић и Захарија Стефановић Орфелин; Рођени Огист Конт, Пол Сезан, Едгар Алан По и Милован Глишић; 1916. после повлачења преко Албаније, на Крф почеле да стижу јединице српске војске
Хроника

На данашњи дан умрли Бранислав Нушић и Захарија Стефановић Орфелин; Рођени Огист Конт, Пол Сезан, Едгар Алан По и Милован Глишић; 1916. после повлачења преко Албаније, на Крф почеле да стижу јединице српске војске

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. јануар 2022.

 НОВИ САД - На данашњи дан 1785. године умро је српски писац Захарија Стефановић Орфелин, један од најпросвећенијих Срба 18. века. Био је историчар, богослов, издавач, преводилац, калиграф и бакрорезац, лексикограф, чак ботаничар и фармацеут. Рођен је 1726. у Вуковару, школовао се у Будиму, Бечу и Венецији где је и радио као коректор српских књига. Писао је поезију (најпознатија поема "Плач Сербији"), најзначајније његово књижевно историографско дело је "Живот Петра Великог". Један је од првих српских калиграфа и картографа. Израдио је низ прелепих барокних бакрореза, с духовно националном тематиком. Радио је и грбовнике, ликовна решења за књиге, портрете, пејзаже и алегоријске фигуре, што је делимично публиковано 1778. у делу "Калиграфија" - након чега постаје члан бечке Уметничке академије. Аутор је једног "Вечног календара" у којем се први пут у Срба помиње астрономија као наука. Писац је и прве познате српске књиге о винима "Искусни подрумар" у којој је описана техника справљања вина и подрумарства. Поседовао је, за своје време, огромну личну библиотеку од више хиљада наслова. Значај укупног Орфелиновог дела за српску културу је немерљив.

Данас је среда, 19. јануар, 19. дан 2022. До краја године има 346 дана.

1419 - У Стогодишњем рату између Француске и Енглеске, браниоци француског града Руана предали су се војсци енглеског краља Хенрија V, који је тако окончао освајање Нормандије.

1736 - Рођен је шкотски инжењер и физичар Џејмс Ват, проналазач парне машине 1765, што је омогућило индустријску револуцију. Близу Бирмингема основао је прву фабрику за израду парних машина. Унапредио је низом открића науку о топлоти. Њему у част мерна јединица за снагу названа је ват (ознака W), а инструмент за мерење електричне снаге ватметар.

1747 - Рођен је немачки астроном Јохан Елерт Боде, који је помоћу низа бројева (Бодеов низ) врло приближно установио средњу удаљеност првих седам планета од Сунца. Био је директор Берлинске опсерваторије и основао је 1774. "Берлински астрономски годишњак" који је излазио до 1957.

1798 - Рођен је француски филозоф и математичар Огист Конт, један од оснивача филозофије позитивизма и оснивач социологије. Дела: "Курс позитивне филозофије", "Расправа о целини позитивизма", "Систем позитивне политике", "Позитивистички катехизам".

1809 - Рођен је амерички писац Едгар Алан По, чију поезију карактеришу дубок песимизам као и необична музикалност. Творац је кратке приповетке страве из које је настала модерна криминалистичка и детективска прича. Дела: поезија "Гавран", "Анабел Ли", "Победник црв", "Звона", "Песме"; проза "Црна мачка", "Приче тајанства и маште", "Авантуре Гордона Пима", "Филозофија композиције".

1813 - Рођен је енглески инжењер Хенри Бесемер, који је 1855. пронашао поступак прераде сировог гвожђа у челик, назван "Бесемеров поступак". Челичана коју је 1859. подигао у Шефилду и сада производи челик.

1839 - Рођен је француски сликар Пол Сезан, чије је изразито револуционарно схватање уметности преобразило сликарство, али и подстакло огорчен отпор конзервативаца. Био је у младости под утицајем барока, романтизма и импресионизма, али је успео да пронађе сопствени пут након повлачења у родни Екс-ан-Прованс. Настојао је да природу не анализира и репродукује, већ да створи синтезу облика у природи и изрази шта пред њом осећа. Насликао је више стотина слика (предели, мртве природе, портрети, композиције), укључујући ремек рела попут "Куће обешеног", "Плаве вазе", "Карташа", "Аутопортрета", "Планине Сент-Виктоар", "Купачица".

1847 - Рођен је српски писац Милован Глишић, један од зачетника реализма у српској књижевности. Студирао је у Београду технику и филозофију. Радио је као новинар и уредник, бавио се и позоришном драматургијом. Написао је тридесетак приповедака али и две комедије. Преводио је с француског и руског, његови преводи Толстоја ("Рат и мир") и данас су непревазиђени. Описивао је живот српског села, невоље са сеоским зеленашима, незадовољство општим друштвеним приликама. Дела: приповетке "Глава шећера, "Рога", "Редак звер", "Шило за огњило", "Прва бразда", позоришни комад "Два цванцика", комедија "Подвала".

1865 - Умро је француски економиста и политички филозоф Пјер Жозеф Прудон, чија је доктрина постала основа каснијих радикалних и анархистичких теорија. Руковођен геслом - својина то је крађа, у делу "Шта је својина" залагао се за укидање својине. Такође је сматрао да комунизам гуши независност људи. Синтезу једнакости и независности видео је у слободи као "трећој форми друштва", што је теоријски разрадио у делу "Систем економских противречности или филозофија беде". Његова дела послужиће као предложак за различите радикалне политичке концепције и на левици и на десници.

1902 - Рођен је српски византолог руског порекла Георгије Острогорски, професор Филозофског факултета, члан Српске академије наука и директор њеног Византолошког института. Уживао је огроман углед у свету и сматра се једним од највећих византолога уопште. Највише је изучавао економску и социјалну историју Византије и византијско-српске односе. Уређивао је збирку "Византијски извори за историју народа Југославије" и "Зборник радова Византолошког института". Написао је више од 170 радова. Дела: "Историја Византије", "Серска област после Душанове смрти", "Сеоска пореска општина у Византијском царству X века", "Студије из историје борбе око икона у Византији", "Автократор и самодржац", "Византијске катастарске књиге", "Пронија", "Проблеми из историје византијског сељаштва", "О историји имунитета у Византији", "О византијској аристократији".

1916 - На грчко острво Крф у Јонском мору почеле су да стижу јединице српске војске после повлачења преко врлети данашње Албаније. Након месец дана пешачења почетком јануара 1916. доспели су до Скадра, где је требало да их прихвате савезнички бродови. Савезничка флота се није појавила и пешачење је настављено ка 160 километара удаљеној Валони, дуж мочварног приморја при чему су многи поумирали сломљени болешћу и премором. До априла на Крф је пребачено око 140.000 српских војника.

1918 - Бољшевици су у Петрограду (Санкт Петербург) распустили Уставотворну скупштину Русије - изабрану на демократским изборима. Након чега је уведена диктатура бољшевичке партије.

1919 - Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца заменила је, у Србији, Јулијански календар Грегоријанским. У бившим аустроугарским крајевима (данашња српска Војводина) и раније је Грегоријански календар био званичан. Једино је Српска православна црква задржала Јулијански календар. До Првог светског рата православне земље користиле су Јулијански календар као државни.

1920 - Рођен је перуански дипломата Хавијер Перес де Куељар, који је 1982. изабран за генералног секретара Уједињених нација. Провео је 10 година на том положају.

1922 - Рођена је Ирена Грицкат-Радуловић, српски филолог, лексикограф, историчар језика, члан САНУ. Била је научни саветник Института за српски језик и начелник Археографског одељења Народне библиотеке Србије.

1923 - Рођен је Маркус Волф "Миша", дугогодишњи шеф ШТАЗИ - тајне службе Министарства за државну сигурност некадашње Источне Немачке. Волф је важио за кључну фигуру Хладног рата, а после немачког уједињења, за сиву еминенцију света шпијнаже и особу са врха листе против којих се водила истрага. Био је 30 година шеф источно-немачке обавештајне мреже у иностранству. Захваљујући њему немачки канцелар Вили Брант био је приморан да поднесе оставку. Био је познат као "човек без лица", пошто је само једном фотографисан, 1978. у Стокхолму, до тада су га његови непријатељи знали само преко једне фотографије из 1959. Рођен је 1923. као син јеврејског лекара и драматурга. Прве године живота је провео у Штутгарту, а детињство у Швајцарској и Совјетском Савезу. Извесно време је радио и као новинар.

1938 - Умро је српски писац Бранислав Нушић, велики комедиограф, члан Српске краљевске академије. Студирао је право у Грацу и Београду, а као дипломата радио је у конзулатима Србије у Солуну, Битољу, Скопљу и Приштини. Био је драматург и управник позоришта у Београду, Новом Саду, Скопљу и Сарајеву. Осуђен је 1887. на две године затвора због сатиричне песме "Два раба". Учествовао је као добровољац у Српско-бугарском рату 1885. а у Првом светском рату прошао је читаву голготу српске војске, преко планинских врлети до Јадрана. Портретиста и писац веома развијеног смисла за позоришну сцену и њене законе с много духа сликао свет у којем се кретао - од општинског писара до посланика и министра. Дела: комедије "Сумњиво лице", "Госпођа министарка", "Народни посланик", "Протекција", "Ожалошћена породица", "Покојник", "Пут око света", "Др", "Свет", "Ујеж", "Мистер долар", приповетке и романи "Приповетке једног каплара", "Рамазанске вечери", "Општинско дете", "Бен-Акиба", "Аутобиографија", трагедије "Кнез Иво од Семберије", "Хаџи-Лоја", "Наход", драме "Тако је морало бити", "Јесења киша", "Пучина", "Иза Божјих леђа". Голготу Србије 1915. године описао је врло реалистично у обимном потресном делу "1915."

1938 - У Шпанском грађанском рату ваздухопловство генерала Франциска Франка, касније диктатора Шпаније, бомбардовало је Барселону и Валенсију и усмртило најмање 700 људи.

1945 - Совјетска армија је ослободила Краков.

1949 - Британски синдикати су иступили из светске синдикалне федерације, што су убрзо учинили и синдикати других западних земаља. Исте године је основана "Међународна конфедерација слободних радничких синдиката", па је на основу блоковске поделе света настао расцеп и у међународном синдикалном покрету.

1960 - САД и Јапан потписали су споразум о међусобној безбедности.

1966 - Индира Ганди је изабрана први пут за шефа владе Индије, осам дана после изненадне смрти премијера Лала Бахадура Шастрија.

1974 - Из Кине је под оптужбом за шпијунажу протерано пет совјетских грађана, укључујући једног дипломату и два члана особља амбасаде у Пекингу.

1975 - Британске власти и Ирска републиканска армија обелоданили су да се одржавају први директни међусобни преговори, пет година након почетка сукоба у Северној Ирској.

1983 - Умро је српски научник Александар Костић, лекар професор хистологије и ембриологије на Медицинском факултету у Београду. Аутор је медицинског речника, преведеног на више језика. Превео је "Полно питање" швајцарског психијатра и ентомолога Огиста Анрија Форела. Остала дела: "Полни живот човека", "Жена-пол, жена-човек", "Сексуално у српској народној поезији", "Хигијена брака", трилогија "Полно сазнање" и уџбеници "Основи нормалне хистологије", "Ембриологија", "Основи хистолошке технике".

1983 - У Боливији је ухапшен немачки ратни злочинац Клаус Барби, злогласни СС шеф Лиона у окупираној Француској у Другом светском рату.

1989 - Совјетски Савез је саопштио да ће једнострано повући из Европе део нуклеарних ракета кратког домета.

1993 - После краха војне интервенције САД у Сомалији, прве америчке јединице напустиле су ту афричку земљу.

1996 - У близини Истанбула предали су се чеченски исламски терористи, који су четири дана пре тога на Црном мору отели један руски ферибот, претећи да ће побити више од 240 талаца.

1998 - Потписивањем споразума у Тегусигалпи, Хондурас и Салвадор су формално окончали погранични спор због којег су својевремено и ратовали.

2000 - Немачки лист "Франкфуртер рундшау" разобличио је обману команданта НАТО у Европи генерала Веслија Кларка после бомбардовања путничког воза на мосту преко Јужне Мораве у Грделичкој клисури у априлу 1999 - када је убијено 55 цивила. Злочин се догодио током дана и при ведром времену. Кларк је на основу видео-снимка убеђивао новинаре да пилот никако није могао да избегне воз који се "изненада појавио". Немачки лист је тада ангажовао експерте који су непобитно доказали да је "Кларков снимак" убрзан 4,7 пута и да је пилот првог авиона, који је погодио воз, имао најмање 40 секунди да обавести пилота друге летилице да ће погодити воз. Према Кларковој верзији, у питању је био само један авион који је испалио два пројектила, а пилот је морао да реагује за мање од секунде.

2000 - Умро је бивши италијански премијер Бетино Кракси. Од 1994. Кракси је живео у избеглиштву у Тунису, због оптужбе за корупцију.

2002 - Израелска војска дигла је у ваздух зграду радио-станице Глас Палестине у Рамали, на Западној обали.

2006 - Умро је амерички соул певач Вилсон Пикет, који се 60-их година прославио хитовима као што су "Mustang Sally" и "In The Midnight Hour".

2006 - Америчка агенција за свемирска истраживања (NASA) лансирала је своју прву сонду на Плутон.

2006 - У удесу словачког војног авиона, који се срушио на североистоку Мађарске, погинула су 34 словачка војника из састава међународних Косовских снага (KFOR), као и осам чланова посаде.

2007 - Умро је Дени Доерти, члан популарне музичке групе 60-их, "Мамас енд Папас", познате по хитовима као што су "Калифорнија дримин" и "Мандеј, мандеј".

2008 - Умро је српски германиста Томислав Бекић. Био је шеф Катедре за немачки језик на Филозофском факултету у Новом Саду, декан тог факултета и уредник Зборника Матице српске за језик и књижевност. Највише се бавио делима Томаса Мана, превео је његово капитално дело "Јосиф и његова браћа". Истраживао је српско-немачке културне везе. Аутор је студије: "Томас Ман немачким слушаоцима".

2011 - Европски парламент ратификовао је Споразум о стабилизацији и придруживању са Србијом и усвојио Резолуцију којом се подржава наставак европских интеграција Србије.

- Српска православна црква данас слави Богојављење - велики хришћански празник у спомен на дан кад је Јован Крститељ на реци Јордан крстио Исуса Христа. Док је Христос излазио из воде отворила су се небеса и на њега се, у облику голуба, спустио Дух свети, при чему се чуо глас Божији: "Ово је син мој љубљени, који је по мојој вољи".

(Танјуг)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер