Početna strana > Hronika > Na izborima na Kosovu glasalo 25 odsto Srba južno od Ibra
Hronika

Na izborima na Kosovu glasalo 25 odsto Srba južno od Ibra

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 12. decembar 2010.

Tači i Mustafa favoriti na izborima koji bi mogli pokazati šta oko 1,6 miliona birača misli o prošloj vladi i sveopštoj korupciji. Na Kosovu do 15,30 glasalo oko 34 odsto birača. Dve od osam srpskih lista koje učestvuju na izborima najavljuju da će tražiti poništavanje izbora.

Na kosovskim izborima, prvim od kada je skupština u Prištini, pre tri godine jednostrano proglasila nezavisnost, imalo je priliku da glasa 1,6 miliona glasača.

Predsednica kosovske Centralne izborne komisije Valdeta Daka saopštila je da je do 15,30 glasalo 34,1 odsto, odnosno 556.000 birača.

Centralna izborna komisija je ocenila da se dosadašnji tok izbora odvija u mirnoj i sigurnoj atmosferi.

Samostalna liberalna stranka saopštila je da je do 16 sati u srpskim sredinama južno od Ibra glasalo 27,6 odsto glasača.

Predstavnici dve od osam srpskih lista koje učestvuju na kosovskim izborima, Rada Trajković i Slaviša Petković, najavili su da će zbog incidenata i nepravilnosti tražiti poništavanje izbora.

Predstavnica Jedinstvene srpske liste i predsednik Socijaldemokratske stranke Kosova i Metohije su na konferenciji za novinare u Čaglavici rekli da su "zaprepašćeni" zbog incidenta u selu Donja Bitina u opštini Štrpce gde je, kako tvrde, predstavnik Samostalne liberalne stranke napao člana Petkovićeve stranke.

Oni tvrde da je za incident odgovoran gradonačelnik Štrpca (član SLS) Bratislav Nikolić i najavili su da će protiv njega podneti krivičnu prijavu.

Rada Trajković i Petković su naveli da imaju fotogtrafije na kojima se vidi da član SLS-a daje novac glasačima u blizini jednog glasačkog mesta.

Petković je rekao i da su u jednom automobilu pronađeni glasački listići sa zaokruženim brojem 38, što je izborni broj SLS-a. Kosovska policija je potvrdila incident u Donjoj Bitini.

Na severu Kosova pre vremena su zatvorena tri mobilna biračka mesta u Banjskoj, Srbovcu i Žerovnici, u opštini Zvečan, jer je njihov rad blokiralo lokalno stanovništvo.

Glavni favorit na kosovskim izborima je, ponovo, Hašim Tači ali uz mnogo manju podršku nego ranije.

Tačijeva Demokratska partija Kosova i Demokratski savez Kosova, na čijem se čelu odnedavno nalazi Isa Mustafa, prema poslednjim istraživanjima javnog mnenja imaju gotovo jednake šanse za pobedu na izborima, ali bi se podrška Albanaca mogla zaustaviti na oko 30 odsto, pa je izvesno da će i sledeća vlada biti koaliciona.

S obzirom na tresak uz koji je pala koalicija DPK i DSK, teško je očekivati da će te dve stranke ponovo ući u avanturu stvaranja novog saveza, pa će partnere morati da traže među nekoliko manjih stranaka, uključujući Alijansu za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja, Alijansu za novo Kosovo Bedžeta Pacolija i, pre svih, sve popularnijem Pokretu za samoopredeljenje "Vetevendosje" Aljbina Kurtija.

Kurtijev pokret, koji zbog stava prema mešanju u kosovske probleme, ozbiljno nervira listom sve predstavnike međunarodne zajednice mogao je, dan pred glasanje, da računa na podršku oko 16 odsto birača.

Ipak, birači na Kosovu deluju nezadovoljno razvojem situacije u prethodne tri godine, pre svega rastućom korupcijom, pa je, po prvi put gotovo nemoguće proceniti koliko će se glasača uopšte pojaviti na izborima, ali apatija ide na ruku disciplinovanim bivšim gerilcima Hašima Tačija.

Tači je, stoga, sve partijske resurse usmerio na ove izbore, shvatajući da će Euleks prvih meseci naredne godine, zbog korupcionaških i kvazi špijunskih afera, uhapsiti nekoliko visokih zvaničnika, mahom članova rukovodstva njegove partije.

U parlamentu će se, kako stvari stoje, naći i partija Frima e Re, koju podržava oko šest odsto birača.

Odlučujući faktor u formiranju nove kosovske vlade mogli bi predstavljati predstavnici tamošnjih Srba, jer im po automatizmu pripada deset od ukupno 120 mesta u parlamentu.

Kosovskim Srbima su povodom izlaska na izbore stizale različite poruke - od preporuke za bojkot, do poziva da izađu i glasaju.

Vlada Srbije ocenila je da se nisu stekli uslovi da Srbi izađu na izbore i da njihova sudbina u političkom smislu zavisi od predstojećeg dijaloga Beograda i Prištine.

(RTS)