Хроника

На изборима на Косову гласало 25 одсто Срба јужно од Ибра

Штампа
недеља, 12. децембар 2010.

Тачи и Мустафа фаворити на изборима који би могли показати шта око 1,6 милиона бирача мисли о прошлој влади и свеопштој корупцији. На Косову до 15,30 гласало око 34 одсто бирача. Две од осам српских листа које учествују на изборима најављују да ће тражити поништавање избора.

На косовским изборима, првим од када је скупштина у Приштини, пре три године једнострано прогласила независност, имало је прилику да гласа 1,6 милиона гласача.

Председница косовске Централне изборне комисије Валдета Дака саопштила је да је до 15,30 гласало 34,1 одсто, односно 556.000 бирача.

Централна изборна комисија је оценила да се досадашњи ток избора одвија у мирној и сигурној атмосфери.

Самостална либерална странка саопштила је да је до 16 сати у српским срединама јужно од Ибра гласало 27,6 одсто гласача.

Представници две од осам српских листа које учествују на косовским изборима, Рада Трајковић и Славиша Петковић, најавили су да ће због инцидената и неправилности тражити поништавање избора.

Представница Јединствене српске листе и председник Социјалдемократске странке Косова и Метохије су на конференцији за новинаре у Чаглавици рекли да су "запрепашћени" због инцидента у селу Доња Битина у општини Штрпце где је, како тврде, представник Самосталне либералне странке напао члана Петковићеве странке.

Они тврде да је за инцидент одговоран градоначелник Штрпца (члан СЛС) Братислав Николић и најавили су да ће против њега поднети кривичну пријаву.

Рада Трајковић и Петковић су навели да имају фотогтрафије на којима се види да члан СЛС-а даје новац гласачима у близини једног гласачког места.

Петковић је рекао и да су у једном аутомобилу пронађени гласачки листићи са заокруженим бројем 38, што је изборни број СЛС-а. Косовска полиција је потврдила инцидент у Доњој Битини.

На северу Косова пре времена су затворена три мобилна бирачка места у Бањској, Србовцу и Жеровници, у општини Звечан, јер је њихов рад блокирало локално становништво.

Главни фаворит на косовским изборима је, поново, Хашим Тачи али уз много мању подршку него раније.

Тачијева Демократска партија Косова и Демократски савез Косова, на чијем се челу однедавно налази Иса Мустафа, према последњим истраживањима јавног мнења имају готово једнаке шансе за победу на изборима, али би се подршка Албанаца могла зауставити на око 30 одсто, па је извесно да ће и следећа влада бити коалициона.

С обзиром на тресак уз који је пала коалиција ДПК и ДСК, тешко је очекивати да ће те две странке поново ући у авантуру стварања новог савеза, па ће партнере морати да траже међу неколико мањих странака, укључујући Алијансу за будућност Косова Рамуша Харадинаја, Алијансу за ново Косово Беџета Пацолија и, пре свих, све популарнијем Покрету за самоопредељење "Ветевендосје" Аљбина Куртија.

Куртијев покрет, који због става према мешању у косовске проблеме, озбиљно нервира листом све представнике међународне заједнице могао је, дан пред гласање, да рачуна на подршку око 16 одсто бирача.

Ипак, бирачи на Косову делују незадовољно развојем ситуације у претходне три године, пре свега растућом корупцијом, па је, по први пут готово немогуће проценити колико ће се гласача уопште појавити на изборима, али апатија иде на руку дисциплинованим бившим герилцима Хашима Тачија.

Тачи је, стога, све партијске ресурсе усмерио на ове изборе, схватајући да ће Еулекс првих месеци наредне године, због корупционашких и квази шпијунских афера, ухапсити неколико високих званичника, махом чланова руководства његове партије.

У парламенту ће се, како ствари стоје, наћи и партија Фрима е Ре, коју подржава око шест одсто бирача.

Одлучујући фактор у формирању нове косовске владе могли би представљати представници тамошњих Срба, јер им по аутоматизму припада десет од укупно 120 места у парламенту.

Косовским Србима су поводом изласка на изборе стизале различите поруке - од препоруке за бојкот, до позива да изађу и гласају.

Влада Србије оценила је да се нису стекли услови да Срби изађу на изборе и да њихова судбина у политичком смислу зависи од предстојећег дијалога Београда и Приштине.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]