Хроника

На продају 75 одсто акција Телекома Косова

Штампа
уторак, 10. август 2010.

Приштина - Министарство за економију и финансије косовске владе објавило је позив за учешће на тендеру за продају 75 одсто акција "Телекома Косова", објављено је на сајту министарства током викенда. У позиву се наводи да је циљ тендера продаја већине акција "Телекома Косова", које су тренутно 100 посто у власништву косовске владе.

Влада је одлучила да прода 75 одсто акција Телекома Косова, док ће поштанску службу задржати у потпуности у свом власништву.

Процене експерата у Приштини је да би за 75 одсто акција „Телекома“ са фиксном и мобилном мрежом косовска власт могла да добије између 300 и 600 милиона евра.

У влади Србије, међутим, јуче нико није имао конкретан одговор шта ће држава урадити да ресурси у које је Србија улагала више од пола века не буду и дефинитивно отуђени и распродати.

Оливер Ивановић, државни секретар у Министарству за Косово и Метохију, био је један од ретких владиних функционера који је желео да говори о тој теми.

Министарство за Косово и Метохију се противи овој али и свакој приватизацији у покрајини, нарочито јер се ради о компанијама које су створене српским капиталом, каже  Ивановић.

"Ми смо као Министарство за КиМ, односно Координациони центар, покушали још 2003. године са идејом, да за овако нешто анимирамо странце деоничаре у Трепчи и другим предузећима на Косову, да тужбом заштите своја права у овим предузећима, јер би тако добијена тужба могла да буде коришћена у споровима који се касније воде", каже он.

"Србија би, по прецендентном праву, могла да користи тај случај, ради доказивања својих права и свог удела у предузећима на Косову. То би блокирало даљу приватизацију, односно Србија и радници који су радили до 1999. године би на тај начин били укључениу. Сигуран сам, и то је једини начин, уколико би Србија покушала са самосталном тужбом, мислим да су шансе мале због политичке климе“, објашњава Ивановић.

У Телекому Србије рекли су нам да они послују на територији целе Републике Србије. Акционари компаније, као ни менаџмент, нису разматрали опције даљег преузимања компанија. О детаљнијим политичким аспектима овог питања, не можемо да се изјашњавамо, речено нам је у Телекому

(Агенције)

 

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]