четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нада Колунџија: Онемогућићемо прелазак посланика у друге странке
Хроника

Нада Колунџија: Онемогућићемо прелазак посланика у друге странке

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. јануар 2011.

 Неизвесно је да ли ће забрана преласка парламентараца из једног у други посланички клуб бити прописана законом или пословником

Посланицима који напусте странку на чијој листи су изабрани биће онемогућено да прелазе у друге посланичке групе и до краја мандата морали би да остану у статусу самосталних посланика, најавила је јуче Нада Колунџија, шеф посланичке групе За европску Србију у републичком парламенту. Она је на округлом столу „Измене изборног закона и предлог измене Устава”, који је организовао Танјуг, рекла и да се још размишља о томе да ли та одредба треба да буде унета у Закон о избору посланика чије се измене најављују већ за фебруар или је довољно да се то допише у скупштински пословник. Ова одредба требало би да представља својеврстан заштитни механизам који би спречио трговину мандатима након укидања бланко оставки. 

Представници парламентарних партија и стручњаци сагласили су се јуче да су бланко оставке супротне демократској пракси у Европи и да их треба укинути, али су изнели различите ставове о томе да ли је то могуће учинити само изменама закона или је за то потребно променити и Устав.

Професор Факултета политичких наука Милан Јовановић верује да ће Европска унија инсистирати да се примена бланко оставки онемогући и Уставом, јер је закон много лакше мењати.

Професор Правног факултета Универзитета Унион Богољуб Милосављевић, такође, изразио је сумњу да је промена закона довољна, додавши да је врло извесно да би те измене завршиле на Уставном суду. „Шта ће суд одлучити тешко је сада рећи. Мислим да није немогуће се пракса бланко оставки укине и законом, али мислим да то не би трајно решило проблем”, рекао је Милосављевић. Он је казао и да би требало прописати забрану преласка посланика у друге странке или оснивање сопствених, као и да Устав, сем одредбе која омогућава праксу бланко оставки има и друге недостатке.

Колунџија, ипак, сматра да је промена изборног закона довољна за укидање бланко оставки, јер највиши правни акт „по питању мандата упућује на закон”, са чиме се сагласио и посланик Либерално-демократске партије Зоран Остојић.

Међу страначким представницима, међутим, нема сагласности о томе да ли, када и у ком правцу треба мењати и изборни систем, као ни да ли и због чега треба мењати Устав.

За Г17 плус, како је рекла Сузана Грубјешић, шеф посланичке групе те странке, разлог за промену Устава пре свега је потреба за децентрализацијом и регионализацијом земље, мада је ова странка сагласна и са тим да треба смањити број посланика. У ЛДП-у сматрају да је у Уставу Србије потребно променити и преамбулу, али и одредбе које се односе на људска права и однос међународног и унутрашњег законодавства. Српска напредна странка тражи, како је рекао Марко Ђурић, члан правног тима те партије, само да се преполови број посланика, дакле техничку измену која не задире у организацију власти нити у уређење земље.

Балинт Пастор и Мехо Омеровић (СДП) рекли су да би Србију, ако дође до промене Устава, требало дефинисати као државу свих њених грађана, док је Пастор истакао да треба „поправити” и чланове који се односе на надлежности Војводине, оцену уставности закона пре њиховог усвајања, као и на решење које омогућава бланко оставке.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер