четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Након сукоба присталица и противника председника Мубарака у Каиру преко 600 повређених
Хроника

Након сукоба присталица и противника председника Мубарака у Каиру преко 600 повређених

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. фебруар 2011.

На тргу Тахрир у центру Каиру током ноћи су поново избили сукоби између присталица и противника председника Хоснија Мубарака.

Очевици кажу да је најмање једно лице погинуло док је велики број повређен.

Египатско министарство здравства је саопштило да је у сукобима у среду погинуло најмање троје људи док је више од 600 повређено.

На тргу је присутна и војска с оклопним возилима, али она до сада није интервенисала.

Насиље 'изазвали плаћеници'

Многи демонстранти тврде да су за насиље одговорни плаћеници владе и владајуће партије НДП.

Међу народом окупљеном на тргу Тахрир нашао се и филмски радник Омар Роберт Хамилтон који је BBC-ју рекао да су у питању били припадници египатског Министарства унутрашњих послова, што министарство пориче:

"Имам фотографије службених легитимација. Када су јурнули на нас на камилама и коњима, демонстранти су успели да свуку неке од њих на земљу и код њих су пронашли легитимације Министарства унутрашњих послова."

Хосан Бадрари, високи званичник владајуће партије, каже да сумња да су изазивачи насиља били плаћеници или припадници Министарства унутрашњих послова и да су за то одговорни људи који желе да дестабилизују државу и да спроведу насилну, а не мирољубиву транзицију.

По њему, жеље демонстраната и владајуће странке се битно не разликују:

"Ми смо за реформе и подржавамо захтеве демонстраната и залажемо се за мирну транзицију. Једино се не слажемо с демонстрантима око начина на који промене треба да се спроведу. Да ли то треба да се догоди кроз уставни и политички вакуум који би довео до хаоса у земљи, или у складу с уставом. Ако председник сада оде с власти нећемо имати потребне уставне амандмане. Према уставу, он је тај који треба да предложи амандмане и после тога треба да се организује референдум. Председник тек после тога може да сиђе с власти. То би био мудар и логичан след догађаја. Читав процес би трајао између два и по и три месеца."  

Муслиманско братство не верује у обећања

Хосни Мубарак већ је обећао да се неће кандидовати на следећим председничким изборима који треба да се одрже на јесен.

Међутим, то није довољно за исламистички опозициони покрет Муслиманско братство.

Портпарол покрета Др. Есам ел Ериан рекао је BBC-ју да таква обећања ништа не значе:

"Нико у Египту не може да поверује у такво обећање. Господин Мубарак је на власти тридесет година и дао је многа обећања која није испунио. Још 2005. године је рекао да ћемо имати слободне и регуларне изборе, а читав свет зна да су ти избори били намештени. Он још увек тврди да су они били регуларни. Уколико се председник Мубарак не повуче одмах, доћи ће до ескалације протеста и хаоса у земљи."

Новоименовани потпредседник Египта, Омар Сулејман, изјавио је да не може бити дијалога између владе и опозиције док протести трају.

САД апелују на Мубарака

У међувремену, чини се да председник Мубарак ужива све слабију подршку на међународној сцени.

Портпарол Беле куће Роберт Гибс је изјавио да администрација председника Обаме сматра да процес реформи мора да почне одмах:

"Време за транзицију је стигло и то време је сада. Египатском народу су потребне промене, а истинска транзиција подразумева учешће опозиције у припреми слободних и фер избора. Тај процес мора да почне одмах."

Каирски дописник часописа Економист Мак Роденбек мисли да је Хосни Мубарак спреман да се повуче, али жели да то уради на достојанствен начин:

"Мислим да је решен да оде на достојанствен начин, без понижења. Верујем да многи људи у његовом окружењу и у војсци из које потиче желе исто то. Не желе да њихов врховни командант буде понижен. Треба наћи одговорајуће решење. Могуће је да неће чекати следећи септембар да оде. Могао би да се повуче за месец или два, и то из здравствених разлога."

Дописник Економиста верује да би током данашњег дана број демонстраната на тргу Тахрир могао даље да се повећа.

У петак групе које су устале против Хоснија Мубарака планирају такозвани "Дан одласка" који би могао да привуче још већи број људи.

Могло би и да дође до нових сукоба, каже Макс Роденбек.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер