Хроника

НАТО: Србија има право да слободно бира ангажмане из области политике и безбедности

Штампа
среда, 12. август 2020.

Набавка одбрамбених ресурса је национална одлука и Србија има право да слободно бира ангажмане из области политике и безбедности, саопштио је у писаном одговору Гласу Америке неименовани званичник Северноатлантске алијансе поводом информација о куповини кинеског ракетног система ФК-3 за потребе Војске Србије.

“Истовремено, важно је узети у обзир пуне трошкове набавки у области одбране током њиховог читавог животног века, који могу бити значајни”, наводи се у одговору на питање Гласа Америке.

Подсећа се и да су НАТО и Србија блиски партнери који су посвећени јачању партнерства, истовремено поштујући одлуку о војној неутралности.

“Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг је у редовном је контакту са председником Вучићем и другим званичницима. Наше партнерство је обострано корисно у бројним областима. На пример, радимо заједно како бисмо били што боље припремљени за поплаве и шумске пожаре и помажемо Србији у реформи снага безбедности и институција”, наведено је одговору.

НАТО, како је указано, обучава српске војнике за међународне мировне мисије, а истакнуто је и да је Северноатлантска алијанса у протеклих 20 година милионима евра помогла Србији у уништавању више од 230 тона застареле муниције.

“Србија и НАТО заједно раде и на пружању помоћи другим земљама, на пример, обучавањем ирачких војних медицинара, а Србија је од 2006. године допринела у више од 30 активности у оквиру програма НАТО Наука за мир и безбедност“, наводи се за Глас Америке.

Додаје се и да је неколико НАТО савезника и партнера, укључујући Аустрију, Чешку и Турску, пружило важну медицинску помоћ Србији у борби против пандемије Ковида 19.

„У вези са односом Србије према Европској унији упућујем вас на званичнике ЕУ, а указујем да су безбедности и стабилност Западног Балкана важни за НАТО и мир и стабилност у Европи. Демократија, владавина закона, унутрашње реформе и добросуседски односи су од виталног значаја за напредак целог региона“, стоји у одговору.

„Више од 20 година помагали смо одржавање мира и стабилности на Западном Балкану. Наша представништва у Сарајеву, Београду и Скопљу промовишу политички дијалог и сарадњу, а политика коју водимо у региону, укључујући и политику Отворених врата, имају за циљ јачање стабилности и поспешивање сарадње”, закључује се у одговору Гласу Америке.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]