Хроника

НАТО: Западни Балкан и област Црног мора од стратегијске важности за Алијансу

Штампа
среда, 29. јун 2022.

 Вође НАТО су усвојили нови "Стратегијски концепт" у којем се истиче да су "Западни Балкан и област Црног мора од стратегијске важности за Атлантски савез", док је Русија означена као "најважнија директна претња безбедности, миру и стабилности евро-атлантског подручја".

„Испољене тежње и политике принуде НР Кине су изазов за наше интересе, безбедност и вредности „, стоји такође у новом програмском виђењу будуће глобалне улоге НАТО, усвојеном на заседању у Мадриду.

„Ми ћемо и даље помагати евроатлантске тежње заинтересованих земаја Западног Балкана и подручја Црног мора“, подвукили су у овом документу шефови држава или влада НАТО додајући да ће „ојачати напоре да поспеше њихове способности да се ухвате у коштац с различитим опасностима с којима се сучељавају и да оснаже њихову отпорност да се одупру злоћудним уплитањима и наметањима трећих страна“.

У визији деловања НАТО у идућих десет година се подвлачи да је „снажна и независна Украјина од животне важности за евро-атлантско подручје “ и каже да је “ понашање Москве одраз руских агресивних акција против суседа и шире заједнице с обе стране Атлантског океана“.

Такође се подвлачи да "НАТО не жели сукоб и не представља опасност за Руску Федерацију", уз напомену да " ћемо одговорити на руске претње и непријатељске потезе".

Лидери Атлантског савеза стављају до знања да се "продубљивање стратегијског партнерства између Кине и Русије и њихови обострани напори да се подрије међународни поредак успостављен на правилима, директно супротставља" њиховим "вредностима и интересима".

Лидери НАТО наводе да ће, сагласно новом Стратегијском концепту, "деловати заједно с партнерима како би се решавале заједничке безбедносне опасности и изазови у областима од стратегијског интереса за Савез, укључујући Средњи исток, Север Африке и подручја Сахела".

"Индо-пацифички регион је важан за НАТО, имајући у виду да развој у том региону може непосредно угрозити евро-атлантску безбедност... Ми ћемо ојачати дијалог и сарадњу с новим и постојећим партнерима на индо-пацифичком подручју с циљем да се ухвати у коштац с изазовима широм те области и узме у руке питања заједничких безбедносних интереса", наводи се.

Вође ЕУ у документу објашњавају да је "сад пресудан час за безбедност и међународни мир и стабилност " и наводе да су "опасности с којима су сучељени глобалне и повезане" и да ауторитарни чиниоци постављају изазове за њихове "интересе, вредности и демократски начин живота".

(Бета)
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]