петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Научници са Кипра урадили студију нуклеарне експлозије: Ћошак собе је најсигурније место за скривање од ударног таласа, избегавати прозоре, ходнике и врата
Хроника

Научници са Кипра урадили студију нуклеарне експлозије: Ћошак собе је најсигурније место за скривање од ударног таласа, избегавати прозоре, ходнике и врата

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. јануар 2023.

Они који се склоне у затвореном простору релативно далеко од експлозије и даље ће бити у опасности, упозоравају научници.

У раду објављеном у стручном часопису "Физика флуида" наводи се да би они који се нађу близу епицентра експлозије одмах "испарили", док би они који су на већој удаљености од експлозије, и у затвореном простору, и даље били у опасности

Научници пронашли "најбезбедније" место за скривање од нуклеарне експлозије

Ћошак собе је најсигурније место за скривање од ударног таласа изазваног нуклеарном експлозијом, тврде научници са Кипра који су урадили компјутерску симулацију катастрофалног догађаја.

У раду објављеном у стручном часопису "Физика флуида" наводи се да би они који се нађу близу епицентра експлозије одмах "испарили", док би они који су на већој удаљености од експлозије, и у затвореном простору, и даље били у опасности.

Студија "показује да велика брзина ваздуха и даље представља значајну опасност", рекао је Димитрис Дрикакис, који је предводио тим Универзитета у Никозији, за Амерички институт за физику.

Експлозија би изазвала мехур ударног таласа пречника од скоро пет километара, са јаким ветровима који би могли да сруше слабашније конструкције, и повреде или убију људе, наводи се у студији.

Зграде ојачане бетоном ће вероватно издржати удар ваздуха али они који су унутра морали би да стигну до одређених места у згради у року од неколико секунди од експлозије како би остали безбедни, наводи лист.

"Најопасније критичне унутрашње локације које треба избегавати су прозори, ходници и врата", рекао је Јоанис Кокинакис, један од аутора студије.

Напредна компјутерска симулација коју је креирао тим открила је да уски простори унутар зграда могу да допринесу наглом повећању брзине ваздуха, а ударни талас такође узрокује да се ветрови одбијају од зидове и "савијају" око углова. Овакви услови могу да створе силу која је чак 18 пута већа од телесне тежине човека, показало је истраживање.

Зграде ојачане бетоном ће вероватно издржати удар ваздуха али они који су унутра морали би да стигну до одређених места у згради у року од неколико секунди од експлозије како би остали безбедни

Према Кокинакису, "особа може да буде безбедна од великих ваздушних брзина ако се сакрије у ћошковима окренутим према експлозији".

Међутим, ако преживели успеју да издрже ударни талас скривајући се у ћошковима, и даље би морали да се изборе са "повећаним нивоима радијације, небезбедним зградама, оштећеним електричним и гасним водовима и пожарима", упозорио је Дрикакис.

Аутори рада верују да би њихове налазе релевантне власти могле да искористе за измене инструкција о томе како људи треба да се понашају у случају нуклеарне експлозије. Архитекте би их такође могле да их користе за дизајн нових бетонских зграда. Тим је, ипак, изразио наду да се потреба за таквим разматрањима никада неће појавити.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер