Хроника

Немачка штампа о протестима у САД: Све је исто као пре педесет година, а Трамп само долива уље на ватру

Штампа
недеља, 31. мај 2020.

Ни Барак Обама није имао рецепт за двоструко зло у виду расизма и полицијског насиља, а Доналд Трамп само долива уље на ватру, пише немачка штампа о жестоким протестима у Сједињеним Државама.

Минеаполис се други дан заредом не смирује током делимично насилних протеста због убиства тамнопутог Џорџа Флојда у том граду. Претходно је објављен потресни снимак на којем се види како бели полицајац преко осам минута коленом притиска врат Флојду, док овај говори „не могу да дишем“.

„Полицајац притиска колено на врат тамнопутог Џорџа Флојда толико да му лекари више нису могли спасити живот. Узнемирујуће слике Флојда који лежи на поду и насилни ексцеси који су уследили у Минеаполису и другим градовима поново скрећу пажњу на оно што је труло у америчком друштву“, пише Лудвигсбургер крајсцајтунг.

Полицајац је ухапшен под оптужбом за убиство и прети му 35 година затвора. Још тројица његових колега који су били са њим избачени су са посла.

„Оскар Грент, Трејвон Мартин, Мајкл Браун, Ерик Гарнер и сада Џорџ Флојд – све Афроамериканци чије су животе окончали бели полицајци. Јер су носили капуљачу, шверцовали цигарете, противречили полицајцима или јер су напросто били у погрешно време на погрешном месту“, пише берлински Тагесшпигел.

Лист се осврће и на протесте у Минеаполису, али и Атланти, Њујорку, Лос Анђелесу, Даласу, Вашингтону: „Можда демонстранти овај пут неће престати да траже промену политике – ипак је изборна година. Упадљиво је да на тренутним протестима у Минеаполису и другим градовима учествују многи који нису црнци. Они показују да цело друштво има проблем, а не само једна мањина.“

Фатална бруталност полиције

Фолксштиме из Магдебурга пише да слике подсећају на оне из Бирмингема, Алабама, од 1963. године или из Лос Анђелеса 1992. године. „Мустра је иста. Бела полиција дела против црнаца једнако брутално као пре педесет година. Црнци у томе виде потврду свог уверења ко им је непријатељ и бране се агресивним протестом.“

За сузбијање нереда у Минесоти ангажована је и Национална гарда, мада је, према извештајима медија, на улицама једва видно присуство снага безбедности. Протести су настављени упркос уведеном полицијском часу, а забележено је и харање по продавницама.

Трамп у сукобу са Твитером

Друштвена мрежа Твитер је, испод две поруке Доналда Трампа, објавила да сумња у истинитост његових навода. Председник САД се одмах латио пера и потписао је декрет против такве „свемоћи“ интернет-платформи. (29.05.2020)

Франкфуртер алгемајне цајтунг пише да је председник Доналд Трамп „искористио прилику коју му је понудила мањина вандала спремних на насиље. Наговестио је могућност употребе војске и припретио: 'Кад почне пљачка, почиње пуцање'. Још је и Барак Обама био на мети покрета Блацк Ливес Маттер јер није имао рецепт за двоструко зло у виду расизма и полицијског насиља.“

Лист додаје да Трамп још „долива уље на ватру. Али овај заслепљујућ пламен добро дође Трампу у време када земља броји преко 100.000 мртвих у епидемији и више од 30 милиона незапослених – и једно и друго са натпросечно много црних жртава.“

Ројтлингер генерал анцајгер закључује: „Бити црн или обојен – то је у САД и даље тежак хендикеп. И даље је распрострањен више или мање отворени расизам. Брутални напади на црнце су свакодневица, а Трамп показује да, као бели председник, недвосмислено преферира своју боју коже.“

(Дојче веле)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]