четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка штампа: Повратници из Србије и других ризичних земаља, моћи ће да се бесплатно и добровољно тестирају на коронавирус већ на аеродрому
Хроника

Немачка штампа: Повратници из Србије и других ризичних земаља, моћи ће да се бесплатно и добровољно тестирају на коронавирус већ на аеродрому

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. јул 2020.

Повратници из ризичних области у Немачкој би морали у карантин, али је питање колико га поштују. Зато је уведена нова мера – тестирање на вирус већ на аеродрому. Али, како пише немачка штампа, и ова мера има мане.

Повратници из Србије и других „ризичних“ земаља – а њих је, према листи коју објављује Институт „Роберт Кох“, тренутно 130 – ускоро ће моћи да се бесплатно тестирају на аеродрому или у луци. То су договорили министри здравља немачких покрајина и сада је на покрајинама да ствар спроведу у дело. Град Берлин је рецимо најавио да ће тестирања почети већ од среде, пише ДW.

За сада немачки држављани, као и сви који живе, раде или имају каква друга посла у Немачкој, морају у двонедељни карантин када допутују из рецимо Србије, осим ако не донесу негативни налаз из признате лабораторије који није старији од 48 сати. Од сада ће, након тестирања на аеродрому, такође морати у карантин који ће се прекидати чим стигне негативни налаз.

Угледни Зидојче цајтунг се осврће на чињеницу да тестови за повратнике нису обавезни већ добровољни. „Министри су устукнули јер се плаше да би пред судом ствар могла да пропадне због права појединца на телесну неповредивост. Али шта је са неповредивошћу оних које повратници угрожавају, а прети им нешто много горе од ватираног штапића у носићу?“, пита се лист, алудирајући на узимање бриса за ПЦР тест на корону.

У листу Бадишен нојестен нахрихтен прибојавају се да ће се, пошто су тестови добровољни, „чешће тестирати разумни повратници“, а не они који иду на журке на плажама.

Прича о „повратницима“ у Немачкој је узела маха након призора распојасаних журки у којима немачки туристи учествују на Балерману, најпознатијој плажи Мајорке.

„Одлазак на тестирање би требало да се подразумева као одлазак до траке за пртљаг. Да буде позитивна рутина која доноси нешто сигурности, иако је тест само пресек тренутног стања и ваљало би га поновити после недељу дана“, пише Зидвест пресе (Улм).

„Мање је срећно решење што моментални тестови важе само за повратнике из ризичних земаља. То покрива боравак у рецимо Израелу или САД, али не и повратнике са Мајорке или бугарске црноморске обале – два места злогласна по разузданом партијању и ширењу короне“, додаје лист.

Наиме они који се враћају из „сигурних земаља“ – а такве су аутоматски земље ЕУ и Шенгена осим, тренутно, Луксембурга – немају могућност да се тестирају одмах по повратку, али могу, такође бесплатно, да се тестирају код лекара најкасније три дана од повратка.

Једна од критика које се чују је да је занемарен долазак људи у Немачку копненим путем, јер су тестови предвиђени само на аеродромима и у лукама.

„Шта је са свим онима који путују аутомобилом, камперским возилом, возом или аутобусом и долазе из неке ближе ризичне области попут Србије?“, пита се Ројтлингер генерал анцајгер. „Станице за тестирање на аутопутевима и железничким станицама су хитно потребне – али је то тешко спровести у дело.“

У договору министара здравља помињу се тек формулари које би могли да попуне повратници који стижу копненим путем и контроле и тестирања по систему случајног узорка. На „одабраним“ местима ће бити постављене станице за брзо тестирање.

Лист Хајлбронер штиме критично гледа на целу идеју: „Један једини тест није довољан јер период инкубације код корона-вируса може трајати до 14 дана. Дакле, ко на повратку буде тестиран негативно, данима касније ипак може да прошири вирус и то без свог знања. Било би фатално да људи који путују на одмор батале све мере предострожности само зато што ће моћи бесплатно да се тестирају.“

Овај лист закључује: „Још је увек је правило ХОМ најпоузданија заштита од ширења вируса – Хигијена, Одстојање, Маске.“

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер