Хроника

Немачки парламент усвојио резолуцију којом се "СССР под вођством Стаљина" оптужује за "циљана масовна убиства у Украјини 1932. и 1933. године"

Штампа
четвртак, 01. децембар 2022.

 Немачки парламент је усвојио резолуцију којом се Гладомор (Холодомор), односно изгладњивање милиона Украјинаца под совјетским режимом, означава као геноцид.

Необвезујућа, али симболично значајна резолуција усвојена је великом већином у Бундестагу, будући да су посланици из либерално-левичарске коалиције канцелара Олафа Шолца и опозициони демо-хришћани гласали за њу.

Социјалистичка странка левице и десно оријентисана популистичка Алтернатива за Немачку биле су суздржане.

Резолуција оптужује Совјетски Савез под вођством Јосифа Стаљина за „циљана масовна убиства“ у Украјини 1932. и 1933. године.

У тексту резолуције се наводи да глад у Украјини у том периоду није била последица неуспеха усева, већ резултат намерне политике вођства Совјетског Савеза, који се распао 1991. године.

„Из данашње перспективе то сугерише историјско-политичку класификацију геноцида. Немачки Бундестаг дели такву класификацију“, наводи се у резолуцији.

Гладомор се сматра једним од најболнијих трагедија у историји Украјине у којој је од глади умрло најмање 3,9 милиона људи. То је податак Украјинског института националног памћења.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]