уторак, 19. март 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Ниш: Кошаркаши Србије поражени су од селекције Белгије резултатом 74:73, и тако су на минимум смањили шансе да се пласирају на Светско првенство. Светислав Пешић: Дефинитивно нисмо најбољи на свету

уторак, 05. јул 2022.

Кошаркашка репрезентација Србије поразом је закључила наступ у првој фази квалификација за Светско првенство 2023. године. Од изабраника Светислава Пешића боља је у Нишу била Белгија резултатом 74:73 у драматичном дуелу у којем је Србија на пет минута до краја имала десет поена предности.

Србија није завршила квалификације, али у следећу фазу преноси тек једну победу, будући да су „Орлове“ Белгијанци победили двапут, а Летонија једном. Остаје да се види како ће се Србија супротставити Грчкој, Турској и Великој Британији са игром коју је демонстрирала претходних дана. Уколико српска селекција оствари све победе у новој групи, пласираће се на Мундобаскет, али из виђеног у управо завршеном „прозору“ намеће се закључак да је такво очекивање исувише оптимистично.

Дуел у Нишу првобитно је требало да се одигра у недељу, али је у првој четвртини морао да буде прекинут после нешто више од два одиграна минута јер је у хали дошло до квара уз вези са осветљењем. Белгијанци су после првобитног нећкања прихватили да у понедељак заврше сусрет, а у другом покушају техничких проблема није било.

Међутим, кошаркаших проблема је и те како било за комбиновани Пешићев састав. Србија није успевала да успостави добар ритам, пре свега у нападу, па су аутсајдери Белгијанци, који су у овом циклусу већ једном победили Србију, били у веома малом заостатку. Крајем треће и почетком четврте четвртине Србија се пробудила, пре свега захваљујући енергичној игри и шутевима које су погодили Аврамовић и Тодоровић, а када је Србија средином последњег квартала имала двоцифрену разлику, деловало је да је меч решен.

Ипак, дошло је до опуштања, Србија је примила бројне тројке, а Белгија је меч завршила серијом 13:2. Несхватљива је и сама завршница у којој шокирани играчи Србије нису извршавали основне тактичке задатке, и нису правили фаул при заостатку на мање од десет секунди до краја меча.

У пораженом саставу најефикаснији био је Вања Маринковић са 14 поена (4/9 из игре), а 12 је додао Немања Бјелица (3/6 из игре), који је имао и 6 скокова и 4 изгубљене лопте. Алекса Аврамовић је меч завршио са 11 поена (4/7 из игре), Огњен Јарамаз је додао 9 (2/7 из игре), а Бобан Марјановић 7 поена и 10 скокова за 17 минута на паркету.

У победничком саставу Дарија Ђерђе Исмаел Бако имао је 17 поена, а поен мање додали су Емануел Лекомт и Ретан Обасоан.

Србија завршава прву фазу квалификација за половичних 3-3, а две од три победе остварене су против нејаке Словачке. Белгијанци су двапут победили Србију, а имају и две победе против Словака.

Светско првенство одржаће се од 25. августа до десетог сепрембра 2023. године у Јапану, Индонезији и на Филипинима.

Пешић упалио аларм: Дефинитивно нисмо најбољи на свету

Селектор кошаркашке репрезентације Србије Светислав Пешић изјавио је да је ситуација у националном тиму алармантна.

Селектор Пешић говорио је на конференцији за медије после пораза од Белгије (74:73) у последњем мечу првог круга квалфикација за Светско првенство 2023. године, а коју су "орлови" изгубили у самом финишу.

"Мислим да смо играли добру утакмицу 35 минута и да смо страшно пали у последњих пет минута. Белгија је била бољи тим, заслужили су победу. Желели смо да победимо, јако смо желели да победимо. Били смо превише мотивисани у неких моментима, то нас је изгледа и много коштало", биле су прве Пешићеве речи на конференцији у Нишу.

Селектор кошаркаша Србије признао је да "орлови" у новоформираној групи са Грчком, Турском и Великом Британијом немају права на кикс.

"Наша ситуација је била вандренда и пре овог прозора. Ова ситуација мора да нас доведе у ситуацију да морамо да знамо да са добрим припремама, и нас тренера и кошаркаша, можемо рачунати на резултате. Ми Срби тешко гледамо на поразе. Наша ситуација је аларманта. Ми не можемо да рачунамо на све играче, на оне најбоље. Било је вечерас добрих ствари, и лоших... Било је грешака и тренера и играча. То се десило и у Риги, играли смо добро и одједном смо стали, изгубили смо снагу. Наша ситуација је позната, играчи нам долазе из различитих клубова, не играју дуго заједно, то Белгија има, одиграли су сјајан меч вечерас", изјавио је Пешић.

Искусни стратег рекао је да се нада бољим издањима у наставку квалификација за СП 2023. које ће се играти у Индонезији, Јапану и Филипинима.

"Надам се да ћемо у овим утакмицама које долазе показати нешто боље. Не можемо да изађемо и да добијемо само зато што смо Србија. Треба се за све припремити, имаћемо могућност да радимо дуже... О том потом. Дефинитивно нисмо најбољи на свету. Ми на квалификације гледамо као на нешто што морамо да играмо, док је осталим репрезентацијама то најјачи део такмичења и доказивања", закључио је селектор кошаркашке репрезентације Србије.