петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ноам Чомски: Америка данас подсећа на нацистичку Немачку
Хроника

Ноам Чомски: Америка данас подсећа на нацистичку Немачку

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. октобар 2010.

Застрашује ниво ирационалног страха и мржње у Америци. Подсећа ме на Немачку пре Другог светског рата, рекао је славни лингвиста и филозоф Ноам Чомски

Америка данас подсећа на Немачку уочи Другог светског рата, упозорио је Ноам Чомски, један од највећих светских интелектуалаца, лингвиста и филозоф који се налази на листи сто највећих умова свих времена.

Чомски је до паралеле са Хитлеровом Немачком дошао анализирајући америчке унутрашње друштвене, политичке и економске прилике, закључујући да застрашује ниво „ирационалног страха и мржње" који влада у Америци.

Страх од муслимана

Он је у интервјуу за загребачки недељник „Глобус" рекао да становништво не успева да јасно артикулише своје захтеве и да у њему владају „бесциљни страх и бес"

- Делом је оправдан, јер за разлику од финансијске елите, већина становништва за 30 година није имала реално повећање прихода. Тешко се преживљава, а породица нема никакву подршку у европском смислу. Људи се и даље задужују, а вредност њихове имовине, као што су куће, опада. То је дугорочно неодрживо - наводи Чомски и додаје да је незапосленост у производном сектору „дословно на нивоу Велике депресије".

- Ми смо и даље најбогатија земља на свету, али то већина не може да осети у властитом животу - каже он.

Чомски је рекао да се америчка економија не налази у безизлазној ситуацији, али да је ситуација озбиљна.

- Кад путујете у Европу и вратите се овамо, чини вам се да сте дошли у земљу трећег света. Ништа не функционише, возови, путеви. Инфраструктура је пред колапсом.

Будућност америчке економије је неизвесна, јер у трци за профитом банке и корпорације новац улажу у Мексико и Кину одакле се не враћа у виду нових радних места, а проблем представља и огроман дефицит - половина је узрокована војним буџетом.

Дефицит „прати проглашење месијанске мисије ширења демократије у свету", иза чега се, како каже Чомски, налази „пре свега одбрана властитих војних и економских интереса".

Он тврди да не само да се није смањило издвајање за војску под влашћу Барака Обаме, већ да је у овом тренутку оно највеће од Другог светског рата!

- Уз то расте страх од усељеника, посебно муслимана. Верује да се постоји муслиманска завера за преотимање земље и увођење шеријатског права, а да је Обама њихов представник. Застрашујућ је ниво ирационалног страха и мржње. Подсећа ме, да будем искрен, на Немачку пре Другог светског рата - рекао је Чомски.

Ирационалне силе

Он тврди да Обама не само да је повећао војни буџет, већ и значајно повећао ратну опасност, јер је на острво Дијего Гарсија у Индијском океану послао „стотине тзв. бомби за дубоко пенетрирање, највеће бомбе у арсеналу нуклеарног оружја, које су уперене према Ирану".

- И полако се иде према томе да постане сасвим нормално да се оне употребе јер наводно нема избора - каже Чомски и додаје да је највећи грех Ирана то што „не поступа по наредбама из Вашингтона и покушава да прошири свој утицај на суседне земље".

Према славном научнику, Иран није једина земља која одбија да се повинује захтевима из Вашингтона, већ се тај талас непослушности шири. Турска најављује да ће утростручити трговину са прокаженим Ираном, док га Бразил „отворено подржава".

- Ако их (САД) није брига за друге земље, Кину не могу да игноришу. И постају нервозне зато што Кина не прихвата њихов диктат.

У америчком дворишту, тј. Јужној Америци, државе по први пут почињу да стварају заједничке институције и да решавају своје унутрашње проблеме.

- У прошлости, кад би се тако нешто догађало, САД би једноставно свргле владу. То више не може да чини - каже Чомски.

Он каже да је још важније то што се мењају „модели инвестирања и трговине".

- Кина посебно замењује САД у многим земљама као водећи инвеститор и купац. Чак се и Бразил креће у том смеру. Ствари се догађају мимо САД, а оне не могу да учине ништа.

Он је објаснио да је и са Обамом на снази у америчкој историји дубоко укорењена теза да је „пут до сигурности у експанзији" - „другим речима, ако све не контролишете нисте сигурни".

- То је и данас доминантна политика. Али је врло опасно у светском контексту кад имате врло моћну државу коју воде врло ирационалне силе. И много страха и велика моћ деструкције - рекао је Чомски.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер