Хроника

"Нова С": Вулин реанимира старе кадрове, нови људи у врху полиције

Штампа
понедељак, 23. новембар 2020.

Колико пута сте у новинама прочитали наслов чистка у полицији. Врло често, или боље рећи сваки пут када на министарско место долази нови човек. Тако је и ових дана, откада су министри војске и полиције заменили места. Неки од познатих полицајаца већ су на својим новим старим радним местима, за неке постоје индиције, али се сви питамо хоће ли то отерати процветали криминал са улица српских градова. Екипа емисије "Међу нама" ТВ Нова С је истраживала зашто нови министар реанимира старе кадрове у врху полиције.

Откад је Александар Вулин дошао на место министра, дешавају се и промене у врху српске полиције. Нови људи на новим позицијама, али стара лица. Међутим, непосредно пред министарску рокаду, Небојша Стефановић је вршио промене у МУП-у, па се јавност пита, јесу ли његове одлуке биле лоше и шта је позадина кадрирања министра Вулина?

Вук Цвијић: Нема поштовања реда и резултата рада

“Позадина оног што ми видимо сигурно је једно неозбиљно понашање према полицији. Да се не поштује ред, ни резултати рада.

То су показали још 2014. када су одједном смењени сви полицајци, неки које су прозивали сада осуђени представници организованог криминала, као што је Дарко Шарић, па су смењени неки полицајци који су добијали међународна признања.

Сада имамо и даље тај талас политичких намештења у полицији. Ту нема разлике између Стефановића и Вулина”, сматра Вук Цвијић, новинар НИН-а.

Тамара Марковић Субота: Ниједан други министар није давао отказе у периоду пред одлазак

Новинарка Недељног Експреса Тамара Марковић Субота сматра да Стефановићева одлука јесте чудна јер је он знао да одлази.

“Ниједан други министар није давао отказе у периоду пред одлазак. Са друге стране, одлука новог министра да промени одређене људе, да постави одређене људе на неке високе функције, да доведе чак и људе из војске није чудна, он просто има право да бира свој тим”, напомиње она.

Веселин Милић вратио се на чело Полицијске управе за град Београд, Дејан Ковачевић постављен је за начелника Сектора унутрашње контроле, али је на ред дошла и Управа криминалистичке полиције, на чијем челу ће се, према још увек непотврђеним информацијама, наћи Богдан Пушић, некадашњи шеф радне групе за испитивање спорних приватизација, којег су прорежимски медији 2013. оптуживали за селективно вођење истрага о корупцији.

“Против челника организованих група, против мафије, главних мафијаша не постоје истраге, чак се не примењују неке методе које су уобичајене биле раније за полицију, да на своју страну приклоне неког сведока сарадника, прикривени агент у таквим ситуацијама, тога нема више”, истиче Цвијић.

Ми не видимо, како каже, ни самосталност у раду полиције и не знам каква имена да дођу, без обзира какве су те полицијске биографије у реду, док се не промени систем ми нећемо имати неке велике резултате.

Најзначајније кадровско решење промена на челу београдске полиције

“Најзначајније кадровско решење јесте та промена на челу београдске полиције. Београдска полиција је суштински најбитнија полицијска управа у целој Србији. Ја ту промену на челу београдске полиције видим управо као део те борбе против мафије које је најављена и против те групе која је очигледно једном била на мети, али из одређених разлога та истрага није била окончана на начин на који су сви очекивали”, оценила је Марковић Субота.

У развијеним земљама се 10 година унапред зна ко ће бити директор неке важне полицијске станице, а једино мерило како каже новинар Вук Цвијић, јесу резултати рада, а не политичка воља, као што је то случај у Србији, у којој свако од политичара има своје полицајце.

(Нова С) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]