четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: Хронологија авионских несрећа војне авијације Србије
Хроника

Нова.рс: Хронологија авионских несрећа војне авијације Србије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. септембар 2020.

У паду војног авиона МИГ 21, који се јутрос око 9 сати срушио у околини Малог Зврорника погинуо је пилот који је управљао летилицом. Ово је четрнаеста несрећа у последње две деценије у којој у војној авијацији Србије. Животе је изгубило више од двадесет особа - пилота и цивила.

Пред вама је хронологија несрећа у којима су учествовали војни авиони и хеликоптери у Србији:

18. јул 2019, хеликоптер “Газела” Војске Србије срушио се у рејону аеродрома Рутевац код Алексинцаприликом редовне летачке вежбе, али срећом није било погинулих.

11. април 2018, пао је Супер Галеб код Ковачице, погинуо пилот, други тешко повређен

7. априла 2017. пао је школско-борбени авион “Супер Галеб Г-4” код Шапца, а погинуле су две особе – потпуковник Ненад Ћулибрк и капетан Дејан Пандуровић.

13. март 2015, пад хеликоптера Ми-8 у Сур­чину, седам жртава.

15. новембар 2013, авион “Орао” пао је на ливаду на свега пар стотина метара од центра Мрчајеваца. У несрећи су погинуле четири особе.

26. септембар 2012, авион војног ваздухопловства типа “В-54 ласта”, срушио се око 10.15 код Нове Пазове. Пилот Горан Савић преминуо је дан касније.

3. јун 2010, авион “Орао” војног ваздухопловства срушио се у Гружанско језеро, а пилот се спасао катапултирањем.

7. јул 2009, у близини батајничког војног аеродрома срушио се МИГ-29, током припрема за летачки наступ. Пилот авиона, потпуковник Раде Ранђеловић, се катапултирао, али је преминуо од последица повреда. Приликом удара авиона у земљу погинуо је и војник Милан Улемек који је био пожарни у оближњем магацину.

24. септембар 2008, авион “Супер Галеб Г-4” пао је на аеродрому Батајница, током припрема за аеромитинг, а том приликом погинуо је пилот потпуковник Иштван Канас. Срушио се око два минута по полетању, а несрећа се догодила приликом извођења сложене летачке фигуре.

21. мај 2008, у Баранди код Зрењанина срушио се војни авион “Орао”. Пилот, мајор Томас Јаник спасао се искакањем из авиона. Пад авиона се догодио приликом рутинског лета на висини од око 2,5 километара.

30. децембар 2003, хеликоптер “Газела”, који је требало да учествује у програму у обележавању Нове године за око 500 деце из вртића и школа, срушио се у Крагујевцу. Срећом, није било погинулих, док су четири особе повређене.

11. октобар 2003, авион “Утва-75” оштећен је приликом принудног слетања на аеродром Лађевци код Краљева. Пилот Петар Симеуновић и сапутници Драган Мачуџић и Зоран Вукадиновић су повређени, а узрок несреће био је пожар који је избио на левом делу авиона.

18. јул 2002, у околини Ниша пао је хеликоптер “Газела”, чија су два члана посаде успела да преживе.

20. март 2000, на аеродрому Ковин, у удесу школског авиона “Утва-75”, погинули су капетан прве класе Стевица Жарков и поручник Дејан Радовановић.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер