Хроника

Нови антивладини протести у Хрватској, загребачки протест најмасовнији

Штампа
недеља, 13. март 2011.

Више хиљада грађана протестује у Загребу тражећи смену владе премијерке Јадранке Косор и раписивање парламентарних избора, а слични скупови одржани су и више градова у Хрватској.

Демонстранти у Загребу, окупљени преко Фејсбука, као и на ранијим скуповима, најпре су покушали да дођу до седишта Владе на Марковом тргу где су законом забрањена протестна окупљања, али их је у томе спречио кордон полиције.

Уз скандирање „Јацо одлази”, „ХДЗ лопови”, „Избори, избори” окупљени су затим дошли до седишта Државног тужилаштва Хрватске и Уреда за борбу против корупције и организованог криминала (УСКОК) где су узвикивали „Ухватите мафију” и „Хоћемо правду”, а потом су испред зграде Амбасаде Јапана у тишини запалили свеће за жртве разорног земљотреса.

Погрдне пароле традиционално су узвикивали испред седишта Хрватске демократске заједнице, али зграде у којој живи функционер те странке Владимир Шекс. Испред Хрватске академије знаности и уметности (ХАЗУ) узвикивали су „Зашто ћутите”.

Протестну колону предводе три бубњара, а доминирају транспаренати „Не требају нам лидери да бисмо одлучивали! Директна демократија” и „300.000 незапослених, 70.000 без плате, капитализам не хвала” и „Генерални штрајк”.

Као и на ранијим скуповима, осим застава Хрватске, заступљене су и оне на којима пише „Волим Хрватску, не ЕУ”.

Од неких транспарената који нису виђени на ранијим протестима ту су и „Погинули хероји жао нам је за кога сте живот дали” и „Узалуд састанче опозиција и влада, одлучила је улица - избори сада!”.

Полиција је уочи скупа привела једног од организатора такозваног „фејсбук” протеста Ивана Пернара због кршења заштитне мере забране прилаза Тргу бана Јосипа Јелачића. Он је пуштен после информативног разговора, а полиција је најавила да ће поднети прекршајну пријаву.

Њему је суд крајем фебруара, после другог протеста, изрекао меру забране приближавања Марковом тргу, као и улицама које воде према том тргу, јер је током протеста покушао да пробије кордон полиције.

Антивладини протести су одржани и у Задру, Вировитици, Славонском Броду, Копривници, Ријеци, Сиску, Сибенику, Пули, Вараждину, али је загребачки најмасовнији.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]