Хроника

Нови биланс УН из Бејрута: Погинулих 178, несталих 30, 6.000 људи je повређено, разорене болнице, школе

Штампа
петак, 14. август 2020.

Број погинулих у прошлонедељној разорној експлозији у главном граду Либана, Бејруту, попео се на скоро 180, док је, како се процењује, 6.000 људи повређено и најмање 30 је нестало, саопштиле су УН.

Експлозија је пореметила рад шест болница и оштетила више од 20 клиника у деловима Бејрута који су највише погођени, навела је у извештају агенција УН за хуманитарна питања.

"Прелиминарна процена у пречнику 15 километара од места експлозије је показала да је од 55 медицинских установа само половина потпуно у функцији, а око 40 одсто је претрпело умерену или озбиљну штету и потребна је обнова", наводи се у извештају.

Још се не зна шта је узрок пожара који је 4. августа детонирао скоро 3.000 тона амонијум-нитрата ускладиштеног у бејрутској луци, али документи показују да су највиши рувододиоци Либана и званичници служби безбедости знали за ту потенцијално опасну хемикалију.

Експлозија је подстакла хронични гнев јавности према политичкој елити и приморала Владу Либана да поднесе оставку.

Током ванредног стања у Бејруту, које је Парламент потврдио у четвртак, на првој седници после експлозије, дата су широка овлашћења војсци усред растућег гнева и политичке неизвесности.

Оштећено је и 120 школа с 50.000 ученика, више од 170.000 станова је оштећено, а 1.000 зграда тешко, наводи се у извештају УН.

Иако су тешко оштећени силоси у бејрутској луци, Канцеларија УН за координацију хуманитарних питања је рекла да се не очекује несташица хране.

Експлозија је потресла Бејрут у време паралишуће финансијске и економске кризе и УН предвиђају да ће многи људи тешко обновити или поправити своје домове, те се предвидја њихова селидба у изнајмљене зграде.

УН наводе да бејрутска лука ради са 30 одсто капацитета, а лука Триполи на северу са 70 досто што омогућава да стижу роба и храна.

Светски програм хране УН, најавио је да доноси тромечне залихе пшеничног брашна и жита.

Та служба је, међутим, забринута због пораста броја заражених коронавирусом јер се не води рачуна о санитарним мерама током радова после експлозије и протеста против политичке елите.

Влада је поднела оставку 10. августа и сада има статус прелазне, а демонстранти захтевају да званичници одговарају за експлозију.

(Бета, АП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]