петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нови пораст незапослености у САД
Хроника

Нови пораст незапослености у САД

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. август 2010.

Председник Обама је ових дана у више јавних наступа истицао успехе своје економске политике. Међутим, аналитичари примећују да је упркос неким успесима највећи проблем за економију уједно и политички најопаснији за председника и његову демократску странку. Ради се о незапослености. Најновији владини подаци нису у том смислу донели олакшање.

Незапосленост се повећала други месец за редом. То је лошије него што су економисти предвиђали. У јулу је изгубљена 131 хиљада радних места, пошто су привремено запослени радници за попис становништва завршили свој посао, док је пораст броја радних места у приватном сектору био слаб. Економска саветница Беле куће Кристина Ромер упозорила је да не би требало придавати превелики значај месечном извештају.

„Потребни су нам бољи показатељи ако желимо да смањимо стопу незапослености.“

Стопа незапослености остала је висока – 9,5 одсто, што потврђује да радници који су већ дуже време незапослени можда одустају од тражења посла.

„Незапосленост не показује знаке смањења. Са овим спорим темпом биће потребна читава деценија да се вратимо на нормални ниво“, сматра републикански конгресмен из Тексаса Кевин Брејди.

Међутим, није само извештај за јул лош. Секретаријат за рад је објавио и измене у извештајима за мај и јун наводећи да је отворено 97 хиљада радних места мање него што је првобитно јављено. То указује да се економски опоравак успорава.

„Током лета, поверење у економију које је већ било слабо додатно је умањено“, наводи аналитичар Ден Арнал.

92 одсто Американаца сада сматра да је економија у лошем стању а то је и лоша вест за председника Обаму и демократе који покушавају да убеде гласаче да њихова економска политика постиже резултате. Међутим, председеник Обама се током посете једној компанији у Мериленду фокусирао на позитивну страну извештаја – да је приватни сектор отворио 71 хиљаду нових радних места.

Број радних места је у порасту у приватном сектору већ седам месеци. Извештај за јул то потврђује упркос губитку радних места везаних за попис становништва. Чињеница је да смо додавали нова радна места у приватном сектору сваког месеца ове године уместо што смо их губили као прошле године - и то је добар знак.“

Међутим, економисти сматрају да би сваког месеца требало да буде отворено 200 хиљада радних места да би се смањила стопа незапослености.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер