среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НСИДЦ: Драстично отапање леда на поларном океану, друго по реду у четири деценије
Хроника

НСИДЦ: Драстично отапање леда на поларном океану, друго по реду у четири деценије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. септембар 2020.

 Загревање на Арктику допринело је драстичном отапању леда који покрива поларни океан, објавили су у понедељак научници из Националног центра за праћење снега и леда (НСИДЦ), истакавши да се ради о другом по реду рекордном смањењу леда у последње четири деценије.

Сателитски снимви од 15. септембра показују да лед покрива 3,74 милиона квадратних километара морске површине, што је тек други пут у 42 године да се та бројка спустила испод четири милиона квадратних километара.

"Поприлично смо потресени због сталног губитка леда. Но, нажалост, то није изненађење", казала је глациолошкиња Туила Мун у истраживачком центру у Боулдеру у Колораду.

Рекордно мала количина морског леденог покривача од 3,41 квадратни километар забележена је 2012. након што је касносезонски циклон разбио преостали лед, међутим то није много мање од онога што научници виде данас.

Овогодишњи губитак морског леда посебно је био приметан између 31. августа и 5. септембра захваљујући ударима топлог ваздуха услед таласа врућине из Сибира. Током тих шест дана, лед се топио брже него било које друге године од када се спроводе мерења.

Други тим научника је у јулу објавио да сибирски топлотни талас не би био могућ без људског утицаја на климу.

Како се лед у водама Арктика губи, све већи делови отвореног тамног мора апсорбују сунчево зрачење, уместо да га одбијају назад у атмосферу. То је процес који појачава отопљење и који објашњава зашто су арктичке температуре у сталном порасту. У последњих 30 година готово су се удвостручиле.

Губитак морског леда такође угрожава арктичку флору и фауну, од поларних медведа и фока до планктона и алги.

Отопљењем се не губи само морски већ и копнени лед, као и ледени покрови који покривају арктичко копно у Канади и на Гренланду.

Што се брже ти покрови отапају и клизе у океан то брже расту нивои мора широм света.

"Морамо јако радити на смањењу емисије штетних гасова, како у будућности не би сведочили таквим рекордима", рекла је Мун.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер