петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НВО у Хрватској критикују Косорову због изјава о генералима и Србији
Хроника

НВО у Хрватској критикују Косорову због изјава о генералима и Србији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. септембар 2011.

ЗАГРЕБ - Више невладиних организација у Хрватској реаговало је данас на недавна иступања представника хрватске владе, пре свега премијерке Јадранке Косор, која, како су оценили, доводе у питање пресуде међународних и домаћих судова и антифашизам, али и односе са Србијом.

У отвореном писму премијерки, влади, Сабору и парламентарним странкама, 17 невладиних организација је указало да се нико није супротставио говору Косорове на обележавању 16. годишњице Олује у Книну, када је упутила поздрав свим хрватским генералима, с врло јасном поруком да поздрав упућује и оним генералима који су окривљени или осуђени за ратне злочине.

„Такав иступ с политичке позорнице представља непоштовање Хашког суда, а може се тумачити и као притисак на правосуђе и наговештај непризнавања евентуално осуђујућих, правоснажних судских пресуда”, истакле су НВО.

Како те речи није изрекла грађанка у своје име, нити политичарка у име странке, већ председница владе, може се извући закључак да Хрватска не признаје пресуду и не поштује Хашки суд, иако је једна од држава која га је основала, наводи се у отвореном писму.

НВО указују да високи званичници настављају да слабо обавештеној јавности пласирају полуистине о томе за које злочине су генерали Анте Готовина и Младен Маркач окривљени, односно неправоснажно осуђени. „Може се закључити и да се на прагу уласка у ЕУ не поштују европски принципи поштовања и правосуђа, немешања у рад правосудних органа, поштовања људских и мањинских права о уважавања и солидарности са жртвама”, истичу невладине организације.

Оне су прозвале и шефа опозиционе Социјалдемократске партије Зорана Милановића да је експлицитно одбио да осуди премијеркине речи у Книну.

За многе опозиционе политичаре главна замерка том поздраву је била његова наводна неискреност, чиме су показали колико је међу политичарима раширено несхватање да су такви гестови штетни за афирмисање независности правосуђа и докле сеже њихова спремност на одступање од постулата правне државе, оцењују НВО.

Оне сматрају и непримереном реакцију Косорове на критике из Србије.

Косорова је 26. августа поручила да „неки политичари ни у Хрватској ни у Србији још нису схватили након 20 година самосталности Хрватске да хрватски народ, ни хрватски премијери неће више никад долазити у Београд питати за савет, молбу за допуштење да чине ово или оно или да добију забрану да чине ово или оно. Та су времена заувек, на срећу, прошла”.

„Говорећи у маскирној униформи Хрватске војске и користећи ратну реторику у знаку политичке комуникације 90-их, премијерка нас је вратила у време непосредно након рата и створила дојам привидне ратне опасности од спољног непријатеља, гурајући у други план истинске проблеме као што су сиромаштво, корупција и неефикасност институција”, закључују невладини активисти.

Они су осудили и изјаву министра унутрашњих послова Томислава Карамарка, који је, поводом Европског дана сећања на жртве тоталитарних режима, рекао: „Ако ми кажу да сам антифашист, то је за мене увреда”.

Тиме је, сматрају хрватске НВО, занемарио да га на објективно, цјеловито и непристрано сагледавање историјског периода Другог светског рата и антифашизма и трајну афирмацију антифашистичких вредности обавезује хрватски устав и декларација Хрватског сабора.

Оцењен је непримереним и иступ потпредседника Сабора и високог руководиоца ХДЗ-а Ивана Јарњака, који је на прослави 20. годишњице Специјалне јединице полиције „Алфе” поздравио „све генерале”, док су Готовини и Маркачу досељене плакете, чему се није супротставио нико од присутних политичара.

„Влада Хрватске мора заступати родољубље које искључује злоупотребу силе против цивилног становништва, рањених и заробљених”, оценило је 17 НВО.

„Позивамо премијерку, као и све политичке странке, да у наставку предизборне кампање поштују институције правне државе и устав и одустану од политизације ратних и послератних страдања и окрену поглед према рјешавању садашњих стварних проблема”, наводи се у отвореном писму хрватских НВО.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер