Хроника

Обрад Кесић: Србија без ЕУ и без Косова

Штампа
среда, 11. август 2010.

У Вашингтону су охрабрени сигналима из Србије у протеклих десетак дана и сматрају да ће Београд прихватити реалност на Косову, рекао је Блицу старији партнер у "ТСМ Глобал Консултантс ЛЛЦ" Обрад Кесић, добар познавалац политике САД.

Кесић најављује да ће, уз вешто коришћење главног адута да Србија жели интеграцију у Европску унију (ЕУ), следећи притисак Стејт департмента на Београд бити захтев да уразуми Србе на северу Косова да прихвате власт Приштине.

Кесић наводи да се у дипломатским круговима у Вашингтону и међу онима који утичу на креирање политике све чешће истиче уверење да се "Србија определила за ЕУ" и да ће зато питање Косова бити мање проблематично.

"Расположење везано за Косово је у Вашингтону веома оптимистично. На основу расправе у Скупштини Србије и изјава министра Вука Јеремића о томе да се Србија неће сукобљавати са Бриселом и Вашингтоном због Косова, ствара се уверење да је коначно дошло до помака у позицији Србије и да зато није време да се тражи неко компромисно решење око статуса и поделе, већ да треба искористити тренутак и додатно уценити Србију чланством у ЕУ", објаснио је Кесић.

Према његовим речима, влада уверење да треба наставити са досадашњом тврдом политиком и да је решење близу.

Београду је послата јасна порука да после мишљења Међународног суда правде нема повратка и да треба што пре покренути преговоре између Београда и Приштине о конкретним проблемима, напоменуо је Кесић.

Он сматра да је Србија сада у неповољнијем положају него што је била пре изношења мишљења Суда и да јој се више не нуди убрзање приступа ЕУ, у замену за кооперативност око Косова.

"Србија је хтела и ЕУ и Косово, а сад ће остати и без једног и без другог", закључио је Кесић.

Симић: Клопка за Србију

Најаве техничких, тајних преговора званичног Београда и Приштине представљају покушај својеврсног "спиновања" јавности, јер ако се већ спремају тајни преговори, откуд онда њихова јавна најава, каже Предраг Симић, професор Факултета политичких наука, у изјави за Данас.

"Чини ми се да се Београду припрема ситуација у којој ће овдашњи званичници бити стављени пред свршен чин, јер неће бити у прилици да одбију неку врсту дијалога, а унапред се зна да ће Приштина из тога изаћи као победник, док ће Србија у пракси признати независност Косова", упозорава Симић поводом спекулација да САД и ЕУ инсистирају на директним разговорима "Србије и Косова", далеко од очију јавности, до којих ће и доћи ове године.

"Београд и Приштина морају се сусрести, али у ситуацији која неће бити наметнута, јер Приштина има све осим признања Београда, а Београд није добио ништа", рекао је он.

"Међутим, озбиљних понуда за нове преговоре и компромисе нема. Преговори који би били изнуђени не би били прихватљиви на дужи рок", додао је Симић.

"Ово што се тренутно покушава наметнути је својеврсна подвала. Сатераће нас у ћошак и очекивати добробит за власти у Приштини. Плашим се да власт у Србији, која би прихватила такве преговоре, не би добила поново подршку бирачког тела", закључује Предраг Симић.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]