петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оцене аналитичара и реакције политичких странака на митинг СНС-а
Хроника

Оцене аналитичара и реакције политичких странака на митинг СНС-а

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. фебруар 2011.

Политички аналитичари оцењују да напредњаци и њихови партнери нису понудили било какав излаз већ само оно што и сва истраживања помињу као највеће замерке садашњој власти.

У говорима и паролама препознат је један од главних проблема друштва - корупција.

- Смешно је, међутим, када о томе говори Велимир Илић, чији су чланови партије због корупције осуђивани. Или када о томе говори некадашња перјаница ЈУЛ-а Вулин, који је сада огорчен на богаташе, а није тај осећај показивао деведесетих када је био у структурама власти и у друштву најбогатијих људи. Или Миланка Карић? Зар треба Богољуба вратити. Проблем овог митинга је у уверљивости - каже социолог Јово Бакић.

Суботњи протест, посебно његова масовност, морали би да буду опомена свакој разумној власти, сматра Бакић и додаје да би разумна власт до сада већ сменила многе министре.

 Он је додао да “напредњаци могу да буду задовољни јер сигурно нису очекивали толико људи”.

- Верујем да су очекивања грађана који су дошли на митинг испуњена иако није било суштинских предлога за бољи живот. Али, дављеник се за сламку хвата, а они су им сламка. Друго је што ће се том народу илузија распршити када они дођу на власт, као што су се распршиле и многим “шетачима” за ових последњих десет година - каже Бакић.

За политичке посматраче изненађење није чињеница да је протест протекао мирно, јер како кажу “те групе које изазивају немире су познате и полицији и напредњацима”.

Зоран Стојиљковић, професор ФПН, каже да није ни очекивао да напредњаци “обећају оно што грађанима много значи, а то су посао, зараде”.

- Они само могу да капитализују оно што је власт сама понудила. Они су добро осетили причу; мање привилигија, мање посланика... Међутим, уместо тога нека потпишу договор са грађанима, и власт и опозиција, нека ороче обећања и онда ћемо радо ићи на изборе, а овако избори неће много тога променити - поручује Стојиљковић. Њему је митинг оставио један много мучнији утисак - да је “страшно колико је било ћутања окупљеног народа”.

Потпредседница Демократске странке Јелена Триван изјавила је данас, поводом митинга дела опозиције, који је предводила СНС и порука са тог скупа, да нема разлога за расписивање ванредних парламентарних избора, што је затражено на митингу.

"Изборе не треба расписивати само зато што то одговара некој партији", истакла је она у изјави за ТВ Б92.
Триван је казала да јој је "драго што живи у држави у којој је потпуно нормално и легитимно да опозиција протестује".

Уз оцену да је добро што су и власт и грађани имали прилику да чују какве захтеве и идеје има опозиција, она је додала да није разумела да било која странка која је данас протестовала нуди конкретно решење или платформу.

Драган Шутановац, потпредседник ДС: Десило се управо оно што смо и најављивали - уместо да грађанима Србије објасне шта је то што би они чинили, а што већ нису учинили деведесетих година, говорници су се у маниру и жаргону својих идола „курсаџија“ обрушили неаргументовано на оне који су учинили све да се време безакоња, насиља и неперспективе не врати у Србију. Подсећам да је Томислав Николић био потпредседник у највећој влади која је постојала у историји Србије, која је била већински радикалска и у то време је показано како и на који начин они заједно са ЈУЛ-ом руководе Србијом. Они би данас да се врати то време, али грађани за то нису. Чињеница је да се у Србији тешко живи, али је чињеница и да је митинг показао да је алтернатива садашњој политици управо једно безнађе које на једном месту окупља како четничке војводе, тако и јуловце и курсаџије.

Сузана Грубјешић, шеф посланичке групе Г17 плус: Опозиција има легитимно право да тражи ванредне изборе, а власт има обавезу да својим радом покаже да је тај захтев неоснован.

Чедомир Јовановић, лидер ЛДП: За тешко стање у земљи одговорна је власт која нема способност чак ни да формулише политику са визијом, али је једна од последица тога митинг СНС који није понудио ниједан одговор на бројне проблеме нашег друштва. Мешавина тајкуна, јуловаца, примитивизма и демагогије коју је та коалиција представила само је потврдила значај политичког преокрета на којем ЛДП инсистира. Преокрет нас обавезује да будемо још прецизнији у свом програму који треба јасно да дефинише циљ ове земље, начин и време у којем ће тај циљ бити остварен како бисмо се супротставили немоћи власти, али и жељи Карића, Николића и њима сличних да са Тадићем поделе Србију.

(Блиц онлајн)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер