петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ОЕБС: Русија тражи нови споразум о безбедности
Хроника

ОЕБС: Русија тражи нови споразум о безбедности

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. децембар 2009.

Највише дипломате из земаља ОЕБС-а, два дана су у Атини разговарале о томе како да свет учине безбеднијим, барем онај део којим се простире 56 чланица организације. Док Русија тражи нови споразум о безбедности, остали су за модернизацију постојеће структуре.

У Атини је завршен дводневни министарски састанак Организације за безбедност и сарадњу. Како му последње деценије опада утицај, ОЕБС намерава да обнови улогу у решавању међународних спорова.

Русија сматра да је потребан нови споразум о безбедности. Друге чланице слажу се да највећа регионална организација за безбедност није довољно делотворна, али верују да је довољно само модернизовати постојеће структуре.

Два дана су највише дипломате из земаља ОЕБС-а разговарале о томе како да свет учине безбеднијим, барем онај његов део којим се простире 56 чланица, од Ванкувера у Канади до Владивостока у Русији. На северној земљиној полулопти још је много кризних тачака и незавршеног посла.

"Потреба за ОЕБС-ом у конфликтним подручјима данас је већа него икад. Наша организација има неупоредиво искуство и јединствена средства да промовише мир, стабилност, демократију и владавину права", рекао је премијер Грчке Јоргос Папандреу.

Русија предлаже да се најважнији споразуми о безбедности на Старом континенту модернизују, али је шеф руске дипломатије у Атину донео и нацрт новог споразума о европској безбедности, који предлаже председник Дмитриј Медведев.

Циљ је да се створи недељив безбедносни простор у евроатлантској зони како би коначно нестало наслеђе Хладног рата.

"Дошао је тренутак да се створе услови за сарадњу Америке и Русије, јер без главних актера, попут нас и НАТО, нема озбиљних разговора о безбедности и политици на нашем континенту", навео је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

Да је усвојен Споразум о европској безбедности, подршка једностраном проглашењу независности Косова и Метохије могла је да буде избегнута, рекао је Лавров на маргинама министарског састанка.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер