четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Олаф Шолц са Макијем Салом: Немачка настоји да покрене енергетске пројекте са Сенегалом о вађењу и обради природног гаса
Хроника

Олаф Шолц са Макијем Салом: Немачка настоји да покрене енергетске пројекте са Сенегалом о вађењу и обради природног гаса

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. мај 2022.

Шолц је своју тродневну посету Африци започео у Сенегалу, земљи која поседује милијарде кубика залиха гаса и очекује се да постане велики произвођач у том подручју.

Немачка настоји да умањи зависност од руског гаса због агресије на Украјину. Шолц је рекао да су започети разговори са сенегалским властима о вађењу и обради природнога гаса.

„То је питање којим се вреди озбиљно позабавити“, рекао је Шолц на конференцији за медије са сенегалским председником Макијем Салом и додао да је обема државама у интересу да разговори напредују.

Канцелар је казао да је Немачка заинтересована и за сенегалске пројекте с обновљивом енергијом.

Сал је казао да је Сенегал спреман да ради на снабдевању европскога тржишта течним земним гасом, ЛНГ-ом. Он предвиђа да ће Сенегал произвести 2,5 милиона тона следеће године, а 10 милиона тона до 2030.

Што се тиче истраживања гаса, финансирања пројекта и других питања, Сал је рекао да ће узети све у обзир, и да је "вољан да сарађује с Немачком у овом контексту".

Африка и рат у Украјини

Немачка је позвала Сенегал, који тренутно председава Афричком унијом, и Јужноафричку републику да гостују на скупу Г7 који ће се одржати у Немачкој у јуну. Обе афричке земље суздржале су се од гласања о резолуцији Уједињених нација против руског напада на Украјину, који Москва назива специјалном војном операцијом.

Као председавајући Афричком унијом, Сал је рекао да многе афричке земље нису желеле да бирају страну у рату, иако су осуђивале инвазију.

"Врло је јасно - желимо мир. Радимо на деескалацији, прекиду ватре, дијалогу... то је став Африке", рекао је Сал.

Он је најавио да ће посетити Москву и Кијев наредних недеља.

Сукоб у Украјини, која је велики добављач житарица и хране, проузроковао је прекиде у снабдевању због чега је порасла цена хране и енергије у Африци.

"Изразио сам велику забринутости канцелару Шолцу због утицаја рата", рекао је Сал и затражио међународну помоћ како би се ублажиле последице које Африка трпи.

(Хина)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер