уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Олаф Шолц: Украјина припада европској породици, али чланство у ЕУ може да дође тек након што се испуне критеријуми за улазак
Хроника

Олаф Шолц: Украјина припада европској породици, али чланство у ЕУ може да дође тек након што се испуне критеријуми за улазак

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. јун 2023.

ЕУ је спремна да подржи настојања Украјине да се придружи блоку, а већ су у току расправе о томе како да се заштити њена будућност након сукоба са Русијом, изјавио је немачки канцелар Олаф Шолц у интервјуу објављеном у четвртак.

Говорећи за италијански дневни лист „Коријере дела Сера“, Шолц је поновио да, иако нико не може да каже када ће на крају престати текућа непријатељства између Москве и Кијева, „јасно је да ће у послератној ситуацији Украјини бити потребне конкретне и поуздане обавезе партнера и савезника да би повећали своју безбедност“. Канцелар је додао да се о овој теми разговара са украјинским креаторима политике и најближим савезницима Немачке.

„Украјина припада европској породици“, нагласио је. „Одлучни смо да вас подржимо на вашем путу ка придруживању ЕУ.“

Он је, међутим, истакао да „чланство у Европску унију може да дође тек након што се испуне критеријуми за улазак”, наводећи да и сам блок „мора да уради свој домаћи задатак” да би могао да прими нове чланице.

Украјина, која већ неколико година труби о својим тежњама за ЕУ, званично је поднела захтев за придруживање ЕУ крајем фебруара 2022. године, неколико дана након што је Русија започела своју војну кампању у тој земљи. У јуну исте године, блок је Украјини доделио статус кандидата, у потезу који је председник Савета ЕУ Шарл Мишел означио као „историјски тренутак“.

Међутим, очекује се да ће процес интеграције трајати годинама, ако не и деценијама. У фебруару, када је упитана када би Украјина могла да очекује да се придружи блоку, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен одговорила је да „нема ригидних рокова, али постоје циљеви које морате да постигнете“.

Прошлог јуна је такође изјавила да иако је Украјина урадила „добар посао“ на свом путу да постане чланица ЕУ, Кијев и даље мора да усвоји „важне“ реформе, укључујући оне које желе да се позабаве олигарсима и корупцијом, као и да подрже владавину права и поштовање људских права.

(Восток)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер