четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оли Рен: Косово мора да учествује у регионалној сарадњи
Хроника

Оли Рен: Косово мора да учествује у регионалној сарадњи

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. октобар 2008.

БРИСЕЛ, 3. октобра (Танјуг) - Европски комесар за проширење Оли Рен изјавио је данас да Косово има јасну европску перспективу и да мора да учествује у свим областима регионалне сарадње. 

 «Желео бих да застанем неколико тренутака и кажем нешто о великом догадјају за регион, проглашењу независности Косова 17. фебруара, након што су сви покушаји преговора под окриљем УН били исцрпени», рекао је Рен у говору у Паризу, који преноси његов кабинет. 

«Надали смо се другачијем сценарију - консензуалном и мултилатералном. До њега није дошло. Али политика се прави од чињеница, а не од снова», рекао је Рен. 

Европски комесар је нагласио да је ЕУ «показала пут у овом комплексном процесу» одлуком о слању мисије Еулекс. 

«Европски савет је такодје подвукао вољу Уније да помогне економски и политички развој Косова захваљујући једној јасној европској перспективи, коју имају и други партнери у региону", рекао је Рен и оценио да је "признање те европске перспективе данас кључ регионалне стабилности». 

«Да би се то догодило, неопходно је водити рачуна о томе да Косово буде укључено у све области регионалне сарадње који олакшавају напредак Балкана ка Унији", нагласио је Рен, додавши да је "регионална сарадња кључни елемент европске политике на Балкану». 
 
Он је, истовремено, истакао да је Србија "другу узастопну годину избегла замку национализма", упркос "националној дебати о проглашењу независности Косова". 
«У изузетно напетом политичком контексту, демократски блок је победио на председничким и парламентарним изборима. (…) Нова влада има амбициозан програм реформи која ставља интеграције у ЕУ у први план», истакао је он и додао да је конкретан корак у том смеру направљен потписивањем Споразума о стабилизацији и придруживању. 
 
Он је нагласио да примена ССП "неће бити могућа све док све чланице ЕУ не признају да је остварена пуна сарадња с Хашким трибуналом», рекао је он. 
«Надам се да ће то бити питање недеља, јер је конкретан напредак већ направљен у том домену", казао је Рен, подсетивши на хапшење Радована Караџића и чињеницу да је Србија већ изручила 44 од 46 бегунаца, шо су "конкретни знаци». 

Он је оценио да је "значајно постизање националног помирења, до којег изгледа долази у Београду" с интеграцијом Социјалистиче партије Србије у демократску владину већну, као и да се "сецесијом дела Српске радикалне странке српска политича сцена мења", нагласивши да би "у овим корацима желео да види консензус ка циљу европских интеграција". 
«Након године тапкања у месту из политичких разлога и због изборних кампања, влада мора да одмах почне да решава структурне реформе. Ако успе, Србија би могла да добије статус кандидата за чланству ЕУ идуће године», нагласио је европски комесар за проширење.  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер