уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Изјаве функционера Еулекса не помажу стабилизацији у покрајини
Хроника

Оливер Ивановић: Изјаве функционера Еулекса не помажу стабилизацији у покрајини

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. август 2010.

БЕОГРАД – Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић изјавио је данас да стабилизацији у покрајини не помажу изјаве по којима је Космет јединствен правосудни простор на коме ће постојати само један правосудни систем.

Државни секретар је као „веома агресивне изјаве” оценио ону коју је раније данас дала портпаролка Мисије Европске уније за владавину права на Космету (Еулекс) Ирине Гудељевић.

Гудељевићева је у изјави Танјугу истакла да су току разговори о повратку локалних судија и тужилаца у митровачки Окружни суд.

Еулекс веома интензивно ради на припремању неопходне инфраструктуре да би се овај процес покренуо напред, рекла је Гудељевићева уз подсећање да у судовима у северном делу Митровице тренутно раде само судије и тужиоци ове Мисије.

„Правосудни систем на северу може бити само и искључиво под УНМИК (Мисија Уједињених нација на Космету) јер се Србија, а ни Срби никада неће сложити да имају било какав други правосудни систем” рекао је Ивановић Танјугу.

Државни секретар је додао да је важно да се на Космету до решења дође договором „јер се оваквим једностраним изјавама ствара тензија која увек одлаже тренутак отварања суда”.

Према Ивановићу, судски предмети нису проблем, већ су то симболика и зграда.

„Инсистрирање на згради је оно што највише плаши Србе, и сматрам да је довољно да се предмети преузму и нека онај коме се жури почне да их решава у јужном делу”, рекао је Ивановић.

Портпарол Гудељевићева је прецизирала да Окружном и Општинском суду у северном делу Косовске Митровице у канцеларији тужиоца постоји око 12.000 нерешених кривичних и цивилних случајева, а у канцеларији судија око 6.150.

Суд у северном делу Митровице не функционише пуним капацитетом више од две године, пошто су јединице међународних снага, 17. марта 2008, упале у зграду, где су неколико дана протестовали некадашњи српски радници у правосуђу, захтевајући да буду враћени на радна места.

Током инцидената који су тада уследили, погинуо је један украјински полицајац, повређени су 64 полицајаца Мисије УНМИК, 24 припадника међународних Косовских снага (Кфор) и мноштво српских демонстраната.

(Тан­југ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер