субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Србија не склапа договор са тзв. републиком Косово, већ са ЕУ
Хроника

Оливер Ивановић: Србија не склапа договор са тзв. републиком Косово, већ са ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. јул 2011.

Резултати договора Београда и Приштине омогућиће Србима северно од Ибра и у енклавама кретање по целом Косову и Метохији, рекао државни секретар Оливер Ивановић за Дневник РТС-а.

Срби који живе северно од Ибра и у енклавама сада ће моћи да се крећу по целом Косову и Метохији и да не брину да ли ће их полицијска патрола зауставити и узети им документа, рекао је државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић коментаришући јучерашњи договор Београда и Приштине.

Још увек се не зна довољно о детаљима договора, али се не очекује да ће ти бити неких великих изненађења, рекао је Ивановић за Дневник РТС-а, истичући да први резултати говоре да ће Срби на КиМ добити слободу кретања.

За оптужбе да је Србија пренела државне надлежности, права и обавезе на косовске институције, и признала "документа квази-државе", Ивановић је рекао да никакве надлежности нису пренете на Косово и да договор не представља споразум Србије са другом државом.

"Србија не склапа договор са тзв. републиком Косово, већ је то договор са Европском унијом, која служи и као посредник и као неко ко ће надгледати постигнути договор. Оно што је договорено ће морати да преживи и оцену коју ће Влада донети", навео је државни секретар.

Борислав Стефановић ће морати да извести Владу о томе, вероватно и Скупштину, а и јавност ће бити упозната, каже Ивановић, додајући да оно што преживи та три нивоа оцењивања не може бити оцењено као нешто што издаје националне интересе Србије.

Осврћући се на реакције на предлог Унеска да се четири манастира Српске православне цркве сврстају у косовску баштину, Ивановић је констатовао да је разлог због кога та идеја није прихваћена је била оштра реакција Србије која је уследила одмах после најаве такве иницијативе.

"Нама предстоји дуга борба да се такво нешто не би поновило", закључио је Оливер Ивановић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер