Početna strana > Hronika > Otvoren 64. sajam knjiga u Beogradu
Hronika

Otvoren 64. sajam knjiga u Beogradu

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 20. oktobar 2019.

 BEOGRAD - Književnik i predsednik Udruženja književnika Srbije Milovan Vitezović otvorio je Beogradski sajam knjiga, na kojem će svoja izdanja predstaviti 500 izlagača, a počasni gost ove godine je Egipat.

Vitezović je rekao da Srbija ove godine proslavlja osam vekova autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve i da je Sajam knjiga kruna te proslave.

"Prema istraživanjima u svetu, postoji 5.000 srpskih srednjevekovnih spisa i mi ćemo zatražiti njihov povraćaj u maticu. Jednog dana izložićemo te spise, makar sagradili posebnu halu za to", rekao je Vitezović i otvorio ovogodišnji Sajam knjiga.

U ime zemlje počasnog gosta govorio je direktor Međunarodnog sajma knjiga u Kairu, Haitam Al Haj Ali.

On je kazao da je Egipat stara civilizacija koja veruje u moć knjige i da šalje tople pozdrave sa Nila svim ljubiteljima knjige u Srbiji.

Otvoren štand Egipta

Štand Egipta, počasnog gosta 64. Međunarodnog sajma knjiga otvoren je večeras, a predstavnici dve zemlje izrazili su nadu da će kultura izgraditi mostove između dva naroda.

Ministarka kulture Egipta Ines Abdel Dajem rekla je da njena zemlja nastoji da uspostavi međucivilizacijski dijalog.

Ona je istakla da je Ministarstvo kulture Egipta izdalo tri nove knjige koje su sa arapskog prevedene na srpski.

Vukosavljević: Odnose Srbije i Egipta ukrasićemo kulturom

Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević poželeo je dobrodošlicu gostima iz Egipta, zemlje koja je počasni gost Sajma knjiga, ističući da nema boljeg i lepšeg zadatka u oblasti kulture.

Odmah posle ceremonije svečanog otvaranja Sajma knjiga, Vukosavljević je posetio štand Egipta, koji je otvorila Ines Abdel Dajem ministarka kulture Egipta, i istakao da uvek valja podsetiti na impoznatnu istoriju egipatske civilizacije.

"Egipat i Srbija imaju šta da ponude jedan drugom. To su prijateljske zemlje i dva naroda koji su se u teškim izazovima toplo razumeli, prepoznavali i preko uzburkanih tokova istorije pružali ruke jedni drugima", kazao je ministar.

"Onog časa kada je Julije Cezar stao ispred piramida i prvi put ih pogledao, od tog trenutka do danas prošlo je manje vremena nego od trenutka kada su piramide izgrađene. Već 5.000 godina svedočimo kulturološkom i svakom drugom razvoju egipatske civilizacije", kazao je Vukosavljević.

Prema njegovim rečima, Egipat je zemlja talentovanih ljudi, zemlja bogate i složene istorije i zemlja koja je svetsku kulturu podarila blagom.

Vukosavljević ističe da je Sajam knjiga prilika da se veliki potencijali kulturne saradnje između Srbije i Egipta pomognu delovanjem dva ministarstva kulture.

"Na taj način, prijateljske odnose između dva naroda ukrasićemo kulturnom saradnjom", rekao je Vukosavljević i pozvao posetioce Sajma knjige da obiđu štand Egipta.

Zoran Radojičić gradonačelnik Beograda kazao je da 64. Sajam prilika da se čitalačka publika posveti knjigama.

"Nadam se da će i sada bit puno posetilaca Sajma knjiga, baš kao što je to slučaj bio prošle godine kada je svetkovinu knjige u Beogradu posetilo 200.000 ljudi. Raduje prisustvo mladih ljudi na Sajmu knjiga, koji u eri elektronskih sredstava komunikacija imaju potrebu da se sretnu sa knjigom u njenom autentičnom obliku", kazao je Radojičić.

Ministarka Ines Abdel Dajem poklonila je Vukosavljeviću tri knjige srpskih pisaca prevedenih na arapski jezik: komediju "Pokojnik" Branislava Nušića, roman "Hamam Balkanija" Vladislava Bajca i roman "Strah i njegov sluga" Mirijane Novaković.

Ministri kulture dve zemlje prethodno su imali sastanak, na kome je Vukosavljevića rekao da naše dve države i naša dva naroda povezuje dugo istorijsko i provereno prijateljstvo koje nije samo politička forma, već predstavlja iskreno uverenje građana ovih zemalja.

Jedna od glavnih tema bilateralnog sastanka bila je usaglašavanje Programa saradnje u oblasti kulture i umetnosti između Vlade dve zemlje za period 2019-2022, koji bi trebalo da intezivira odnose kako u oblasti savremene kulture, tako i u oblasti kulturnog nasleđa, saopštilo je srpsko ministarstvo.

S obzirom da je Egipat počasni gost ovogodišnjeg Sajma knjiga, razgovarano je o intenziviranju saradnje u oblasti književnog prevodilaštva i izdavaštva, sa ciljem povećanja broja prevođenih dela srpskih i egipatskih pisaca, kao i o uspostavljanju saradnje između Narodne biblioteke Srbije i Nacionalne biblioteke i arhiva Egipta.

Značajna pažnja je posvećena gostovanjima i koprodukciji između srpskih i egipatskih pozorišta sa posebnim akcentom na balet i operu, saradnji u oblasti kinematografije u okviru koje bi trebalo da bude potpisan Memoranduma o razumevanju između Filmskog centra Srbije i Egipatskog filmskog centra, uz predlog da se tokom 2020. u Egiptu održi Festival srpskog filma.

Posebno značajan segment saradnje, o kojem je razgovarano, odnosi se na očuvanje i predstavljanje kulturnog nasleđa obe zemlje. U planu je finaliziranje dva Memoranduma o razumevanju koji bi trebalo da uspostave saradnju između Velikog egipatskog muzeja i Narodnog muzeja Srbije, kao i Nacionalnog muzeja egipatske civilizacije i Muzeja afričke umetnosti u Beogradu.

Kako je zaključeno na sastanku, potpisivanje ovih memoranduma omogućilo bi intenzivnu saradnju u organizovanju izložbi antikviteta i replika, razmeni informacija u vezi sa propisima i zakonima u oblasti arheologije, konzervacije i muzeologije, kao i podršku inicijativama u oblasti upravljanja lokalitetima, zaštiti i očuvanju kulturnog nasleđa i razmeni eksperata.

Kapije sajma za posetioce otvorene su danas u 10 sati, a pod sloganom "Pismo=glava" sve do 27. oktobra u programima Sajma knjiga predstaviće se 500 direktnih izdavača, od kojih 60 dolazi iz inostranstva.

Tokom osam dana posetioci Beogradskog sajma moći će da sagledaju aktuelnu domaću izdavačku produkciju, a ljubitelji knjige moći će da prisustvuju mnogim tribinama i promocijama novih i vrednih izdanja.

Pored predstavljanja egipatskih autora i nekoliko tematskih izložbi, biće organizovano na desetine tribinskih programa.

Neki od naših najboljih pisaca i književnih kritičara zameniće mesta, a slavni filmski reditelji govoriće o svom odnosu prema književnosti.

Velika pažnja biće usmerena na život i delo Danila Kiša, Milorada Pavića i Oskara Daviča, čije godišnjice smrti obeležavamo tokom cele godine.

Zanimljivim razgovorima biće osvetljen i veliki jubilej 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve.

Školski dan 24. oktobra biće ulepšan dečijim čitalačkim časom, kada će učenici osnovnih škola govoriti stihove bajke Dobrice Erića i Grozdane Olujić, nakon čega će najmlađima posetiocima Ljubivoje Ršumović predstaviti Akademiju Saradnici sunca.

Veliku strip radionicu vodiće strip autor i pedagog Marko Stojanović.

Na Sajmu knjiga u Beogradu, osim izdavača iz Srbije, učestvuju i izdavači iz Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, Maroka, Alžira, Tunisa, Nemačke, Belorusije, Švajcarske i Albanije.

U izložbenom programu učestvovaće Slovačka.

(Tanjug-RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner